Здравство | 13.05.2017 | 10:03 | 0

Бебе тешко 7,39 килограми се родило во Нов Зеланд

Следете не на:

Бебе тешко 7,39 килограми се роди во Нов Зеланд. Се смета дека ова е најтешкото беше што се родило на тој остров. Мајката, чиј идентитет не се открива, се породила во болницата Велингтон, со царски рез, а процедурата траела три часа.

bebe
Од болницата било потврдено дека мајката и бебето (кое имало 57 см) се добро. Првото дете на мајката пак се родиило со тежина од 5,4 килограми.

Таткото изјавил дека неговите пријатели веќе коментирале дека новородениот син е наследник на Џон Лому, еден од најпознатите и најдобри новозеландски рагбисти.

Според Гиносовата книга на рекорди пак, најтешкото бебе на светот е родено во Канада, а се родило со неверојатни 10,4 килограми.