исхрана | 26.06.2017 | 11:57 | 0

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Следете не на:

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со ванила.

sladoled

Се тврди дека цените на некои места се зголемени за 16 пати и дека се зголемиле од просечно 30 евра по килограм на околу 500 евра.

„Aust&Hajman“ е фирма основана во 1881 година во Хамбург, која се специјализирала за сие видови ванили и годишно продава околу 300 тони од таа состојка.

– Производството на ванила е во длабока криза, рече Хахман.

Тој нагласи дека на пример бурбон ванила, кој потекнува од Мадагаскар, островот Реунион или Коморските острови е речиси невозможно да се најде.

– Моментално воопшто не можеме да ја понудиме, рече тој.

Наместо тоа се продава тахиканска ванила, која има блага арома и потекнува од Папуа Нова Гвинеја.

Додека производството на природна ванила се намалува најмногу благодарение на ниските цени на Мадагаскар, побарувачката меѓу потрошувачите за природни состојки порасна.

Се наведува дека аромата на ванила се добива од ферментирана ванила, која е посебен вид орхидеја и затоа што е потребно три до четири години да се воспостави плантажа со ванила, засега нема начини ситуацијата на пазарите да се подобри.