исхрана

sladoled

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи...
cokoladaaaaa

Која нација јаде најмногу чоколадо?

Количините на потрошено чоколадо се зголемени за 13 отсто во Индија. Друга земја во која има раст на продажбата на чоколадо е Полска и тоа за два проценти. Во Русија, Кина и Бразил има пад од шест отсто. Во...
crn sladoled

Црниот сладолед е хит во светот!

По црните напитоци кои стана хит на социјалните мрежи се појави и црн сладолед. Little Damage е слаткарница во Лос Ангелес, која го понуди новит сладолед помеѓу луѓето. Сладоледот е со вкус на бадем, а и корнетот...
agencija za hrana

АХВ: Внимавајте кога купувате храна и читајте ги декларациите!

Избегнувајте производи во оштетени, нагмечени, надуени или напукнати конзерви, тегли, кутии и други амбалажи, не купувајте готови јадења кои стојат во откриени садови, разделувајте ја зготвената од...
mleko

За 3 години одгледувачите на крави во Македонија треба да ги исполнат ЕУ условите

До декември 2019 година сите одгледувачи на молзни крави треба да ги исполнат условите за категоризација на млекото согласно ЕУ стандардите. Процесот што го спроведува Агенцијата за храна и ветеринарство...
meso

Zase.mk: Каква е разликата помеѓу домашното свежо и увозното замрзнато свинско месо!?!

На македонскиот пазар се повеќе се нуди замрзнато увозно свинско месо за консумација во малопродажбата. Истото се нуди по багателни цени во споредба со домашното свежо, пишува порталот zase.mk и прашува...
zenata vegeta

Фото: Оваа жена го измисли најпопуларниот југословенски зачин “Вегета”

Професорката Злата Бартл родена во Доца кај Травник во 1920 година и порасната во Сараево, најголемиот дел од својот живот била позната под името „Тета Вегета‟. Пораснала во градско семејство, со еден...
skara bar

Готвачот на Скара Бар ќе ја претставува Македонија на меѓународен натпревар

За одличните вештини на македонските готвачи ќе слушне целиот свет. Од утре до 14-ти овој месец ќе се одржи меѓународен натпревар во Истанбул, пишува Курир. Ова ќе биде прв натпревар од ваков вид на кој...
market hrana

Од 13 ноември на секој прехранбен производ задолжително ќе стои составот и присуство на алергени

Од 13 ноември операторите на храна ќе треба да се придржуваат до новиот правилник кој налага строги одредби за означување на прехранбените производи. Задолжително ќе треба да биде означено името на...
meso

Мрсното треба да се воведе како шести вкус

Американските истражувачи заклучија дека вкусот на мрсно е единствен и треба да се смета како шести основен вкус, покрај слаткото, киселото, горкото, соленото и „умами“, што е јапонско име за петиот...