Социјала

sodimego

Во Индонезија почина најстариот човек на светот

Индонезиецот Содимеџо, попознат како дедо Гото, кој тврдеше дека е роден 1870-та година, почина во своето село во провинцијата Централна Јава, јави Би-Би-Си. Според личните документи, тој е роден во декември...
samoubistvo

Во Албанија 20 лица месечно се самоубиваат

Иако во последнте три години во Албанија се забележува намалување на самоубиствата,сепак оваа појавa останува алармантна. Ова е констатирано на националната научна конференција „Депресијата и самоубството“...
dete princ

Како принцот Вилијам ги одгледува своите деца?

Сите родители имаат мала тајна, која секојдневно ја користат при одгледувањето на детето. Мајките и татковците имаат свој ритуал, преку кој нивните децата сфаќаат дека се многу сакани. Свој метод има...
udovo soobrakaj

Момче загина во сообраќајка кај Македонски Брод

Денеска околу 14.15 часот на локалниот пат помеѓу селата Дреново и Сланско (општина Македонски Брод) се случила сообрќајка во која загина Х.Т. (1998) од Македонски Брод. Загинатиот возел мотоцикл, а од засега...
povredeni soobrakajkaa

Двајца моторциклисти тешко повредени во сообраќајка на Голак

 Двајца моторциклисти се здобиле со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода која се случила вчера на некатегоризиран пат на планината Голак. МВР соопшти дека едниот теренски моторцикл бил управуван...
prvi maj slika

Одбележување на Меѓународниот ден на трудот

Во Македонија денеска се одбележува Меѓународниот ден на трудот што традиционално во светот се прославува во чест и сеќавање на борбата на работниците за унапредување на нивните права. Синдикалните...
zegin apteka

Синоќа ограбена аптека на Зегин во центарот на Скопје

Аптека на Зегин во центарот на Скопје е ограбена синоќа од маскиран напаѓач, кој под закана од вработената одзел пари.ако што стои во денешниот билтен на МВР, нападот бил извршен по 20 часот. – Во 21:30...
udovo soobrakaj

Девет повредени во две сообраќајки во тетовско

Првата сообраќајка се случила во петок околу 22 часот на автопатот Тетово-Гостивар во близина на Брвеница. Во неа учествувале автомобил Смарт со швајцарски регистерски таблички управуван од В.А.(27) од...
prvi maj

Зошто го славиме 1 Мај?

Повеќето луѓе кои живеат во САД знаат малку за Меѓународниот ден на работнците (трудот) 1 Мај. Многу други претпоставуваат дека е тоа празник кој се слави во комунистички држави, како Куба или поранешниот...
steti mraz

Над 300 земјоделци од штипскиот регион пријавиле штети од мразот

Штипските земјоделци до Комисијата за проценки на штети на општина Штип до денеска доставиле вкупно 345 барања за обесштетување на лозовите и овошните насади од мразот. Портпаролот на општина Штип Драган...