Социјала

ohridsko ezero

Охриѓанец се удавил во водите на Охридското Езеро

Охриѓанец е пронајден мртов во водите на Охридското Езеро, во близина на плажата Сараиште, што се наоѓа кај стариот дел на Охрид. Беживотното тело на 61-годишниот маж е пронајдено вчера околу 18 часот...
pozarr

Пожар во ресторан во Скопје, нема повредени

Во ресторан на улицата „Павел Шатев“ во Скопје ноќеска избил пожар при што нема повредени лица, но е причинета материјална штета. Полицијата денеска соопшти дека пожарот избувнал околу 02:15 часот во...
naroden pravobranitel

Иницијатива на Народниот правобранител – Правото за додаток за трето дете да се остварува и преку таткото

Народниот правобранител покрена иницијатива за измени на Законот за заштита на децата со кој се бара правото на родителски додаток за трето дете да може да го оствари таткото во случаи кога мајката...
mladencii

Заедно имаат 188 години – Тие се најстарите младенци на светот

Таа има 95 години, а тој 93. Судбината ги поврзала, а откако се венчаа официјално станаа најстари младенци на светот со вкупен збир на години од 188. Британските пензионери Маргарет Хазбенд и Бернард Брајс...
porno vo parlament

Пратеник во британскиот Парламент на седница гледал порно филмови

Пратеничката во британскиот парламент Ана Соубри на Твитер објави фотографија од парламентарната седница  и покренала вистинска лавина на социјалната мрежа. Имено, во аголот на фотографијата е воочливо...
majka i kerka

Мајка по 22 години дознала дека ќерката која ја израснала не е нејзина

Дорис Грунвалд и нејзината мајка Евелин добија отштета од 30.000 евра од болницата во Грац, откако беше откриено дека на Евелин при породувањето случајно и го замениле детето., објави „Сан“. Работите...
soobrakajka povredeni

Шестмина повредени во сообраќајки во Скопје

 Шест лица се здобиле со полесни повреди во шест од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест е причинета материјална штета. Во текот...
postar

Поштар од САД осомничен дека е татко на 1.300 деца

Пензиониран 87-годишен поштар од градот Нешвил во американската сојузна држава Тенеси, е татко на вкупно 1.300 непризнати деца, според ДНК тест и лични сведоштва собирани последниве 15 години, пишува порталот...
vinovnik

По грешка со години бил во затвор бидејќи премногу личел на вистинскиот виновник!

Мажот во затвор поминал цели 17 години поради злосторство кое не го направил. Пуштен е на слобода дури кога полицијата го пронашла вистинскиот виновник, а тоа е човек кој неверојатно личи на него. Ричард...
semejstvo1

Дали ќе бидете успешни зависи од тоа дали сте прво или второродено дете во семејството

Првородените деца имаат 24 отсто поголеми шанси од второродените деца да се најдат на високи позиции кога е во прашање работниот успех, како директор или раководител, додека кај вторите деца тие шанси...