Социјала

povredeni soobrakajkaa

Во Скопје викендот 39 сообраќајки, повредени 26 лица

Четири лица се тешко повредени, a 22 лица се здобиле со полесни повреди  во 22 од вкупно регистрираните 39 сообраќајки во изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје.  Во 17 сообраќајки е причинета материјална...
najstara zena

Оваа жена е најстара на планетата – Живее во Јамајка и има 117 години

По смртта на Италијанката Ема Морано на 16 април годинава, Вајолет Браун (117) од Јамајка е новата рекордерка највозрасен човек на Земјата. Во едно скорешно интервју за „Џамејка Глинер“, таа вели дека...
ucenici uzinki

Денеска е последниот училишен ден, учениците одат на распуст

За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска е последниот училишен ден од учебната 2016/2017 година. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во средни училишта. Првото пријавување...
soobrakajka policija

Четворица повредени во сообраќајки во Скопје

Четири лица се полесно повредени во три од вкупно пет сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот...
noze prekrsteni

Положбата на седење открива каква личност сте!

Седите исправено, со скрстени раце, потпрени… Секоја положба „зборува” многу за вас. Исправени сте додека седите Вие сте лице со силна волја и полни со самодоверба. Никогаш не се двоумите околу...
vardar sampion

Денеска пречек на плоштад за шампионите од РК Вардар

 Градот Скопје денеска на плоштадот „Македонија“ организира пречек на ракометарите на ракометниот клуб „Вардар“, по освоената титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Ракометарите...
todorov pukanje

Обвинителството бара притвор за лицето кое пукаше во Тодоров

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка и бара притвор за лицето кое вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. – Осомничениот...
kusturica

Емир Кустурица доживеал сообраќајна несреќа

На патот Чачак-Белград, возило марка „Мерцедес“ со кое управувал 67 годишниот Вичентије Савиќ, одлетало од патот. При таа прилика повредени се возачот и совозачот, славниот филмски режисер Емир Кустурица. На...
dezmond

Го ослободиле откако по грешка поминал 25 години во затвор!

Канцеларијата на американското Државно обвинителство за округот Вејн објави дека ги повлекува сите точки од обвинението против Дезмонд Рикс од Детроит, кој минал 25 години во затвор поради убиство,...
kupuvanje

Србите за храна и пијалоци трошат помалку од две евра дневно

На граѓаните на Србија трошоците за храна и пијалоци им се речиси 35 отсто од буџетот, што покажува дека животниот стандард е близу границата на сиромаштија, објави Војводинскиот истражувачко аналитички...