Социјала

velospedist povreden

Велосипедист повреден во сообраќајка во Скопје

 Велосипедист е полесно повреден во една од вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една е причинета материјална штета. Вчера полицијата...
luda amerikanka

И ова го има – Американка се “омажила” за железничка станица

Една Американка „се омажи“ за железничка станица и тврди дека е во врска со неа веќе 36 години. Карол Санта Фе (45) од Сан Диего во Калифорнија изјави дека во железничката станица се вљубила кога имала...
povredeni soobrakajka

Викендот 11 лица повредени во сообраќајки во Скопје, велосипедист и моторџија со тешки повреди

Две лица се потешко, а девет полесно повредени во вкупно 18 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Од евидентираните седум сообраќајки во петокот, во пет...
doenje

Додека го доела бебето дома штипјанка била физички нападната од соседите

Осумнаесетгодишна девојка од Штип вчера во 23:20 часот во полициската станица Штип пријавила дека околу 22:30 часот, додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините соседи А.Џ. и...
sladoled

Сладолед против мамурлак во Јужна Кореја

Јужна Кореја важи за азиска земја во која луѓето најмногу пијат алкохол па правењето лек за мамурлак е логичен след на настаните. Се работи за сладолед за мамурлак кој е наречен Gyeondyo-bar. Gyeondyo-bar има вкус...
drzaven zavod za statistika

Годинава намален е бројот и на бракови и на разводи

Во Македонија во првиот квартал годинава биле склучени 2.566 бракови, или за седум проценти помалку споредено со истиот период од  минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првите...
udovo soobrakaj

Пешак и двајца возачи тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Пешак и двајца возачи се потешко повредени, во две од вкупно осум сообраќајни несреќи, што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки со полесни повреди се здобиле...
pozar1

Опожарени две бараки во Скопје

Две бараки на улицата „Зендел Џемаил“ биле опожарени ноќеска. Во пожарот нема повредени, причинета е само материјална штета. – Едната барака е сопственост на Ѓ.В. (49) и таа била целосно изгорена,...
makedonsko-zname

Во јуни два продолжени викенди

Согласно Законот за празници следен неработен ден е 2 јуни, петок, кога граѓаните од православна вероисповед го празнуваат Духовден, поточно петок пред Духовден. Неработен ден за сите граѓани на Република...
povredeni soobrakajkaa

За два дена 18 сообраќајки и 19 повредени во Скопје

– Сообраќајната полиција изминатите два дена на подрачјето на СВР Скопје изврши увид на 18 сообраќајни незгоди. Вчера се случиле седум сообраќајни незгоди од кои четири со последица материјална...