Социјала

zemjotres

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Охрид

Силен земјотрес во 12:30 часот ја стресе Албанија. Истиот бил почувствуван и во Охрид. Според податоците од Европскиот- медитерански сеизмолошки центар земјотерсот со јачина од 4.4 степени е регистриран...
penzioneri

Досега бесплатен викенд искористиле 5.500 пензионери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека во времето на мандатот на оваа партија и покрај светската глобална економска и европската должничка криза, како и домашната политичка...
-

Ајфеловата кула вечерва во мрак поради нападот во Манчестер

Ајфеловата кула во Париз вечерва нема да биде осветлена, во знак на почит кон жртвите од нападот во Манчестер, соопшти денеска градоначалничката на француската престолнина Ан Идалго. – Париз вечерва...
velospipedd

За 10 дена 800 барања за субвенции за велосипед

Над 800 барања за субвенција за купување велосипед поднеле до денеска жителите на Град Скопје од објавувањето на повикот.Од Град Скопје ги повикува сите заинтересирани кои сакаат да набават нови велосипеди...
povredeni soobrakajkaa

Тројца тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Пешак и двајца сопатници се потешко повредени во две од вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во седум се полесно повредени седум лица,...
kucinja avtopat

Две сообраќајки поради кучиња скитници на автопатот Скопје – Тетово – Гостивар

Материјална штета од околу 70 илјади денари се последиците од две сообраќајни несреќи со кучиња скитници што вчеравечер во временски период од половина час се случиле на две различни места на автопатот...
soobrakajka povredeni

Викендов во Скопје 20 сообраќајки со 16 повредени

Две лица се потешко, а 14 полесно повредени во вкупно 20-те регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Од евидентираните шест сообраќајки во петокот, во три полесно...
everest alpi

Тројца алпинисти загинати и еден исчезнат во близина на Еверест

За време на викендот, тројца алпинисти загинаа во непосредна близина на врвот Еверест, додека еден се води за исчезнат, пренесе ТАСС. Американски алпинист загинал во близина на Еверест, а индиски алпинист...
begalcii

Во 2016 секоја секунда по еден човек во светот бил принуден да го напушти својот дом

Над 31 милион лица или по еден човек секоја секунда биле раселени во 2016 година заради конфликти и несреќи, покажува извештајот на Меѓународниот центар за набљудување на внатрешното раселување, цитиран...
maticno skopje

Ново матично во Скопје до крајот на 2018 година

Новите простории наменети за Матичното одделение при Град Скопје, кои се наоѓаат во зградата на Офицерскиот дом кој е во градба инвеститорот ќе и ги отстапи на државата во април идната година, а ќе бидат...