Социјала

trud socijala

Над 37 илјади пензионери искористиле бањско-климатска услуга

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими денеска ги посети пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапи“, кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација. – Во...
italijanska hrana

Ова е најздравата земја во светот!

Оваа медитеранска земја која е опкружена со пет мориња е означена како најздрава земја на светот според Глобалниот здравствен индекс на Блумберг од 163 земји. Така бебиња родени во Италија може да очекуваат...
prv do vrv

По петти пат на Водно трка „Прв до врв“

Со старт од пред Музејот на град Скопје за велосипедистите и кај основното училиште „Кочо Рацин“ за натпреварувачите во трчање и планинарење денеска ќе се одржи петтото издание на најголемиот планински...
pozarnikari

Одбележан Денот на пожарникарството

– Со пригодна свеченост денеска во противпожарната станица во Автокоманда беше одбележан 20 Мај – Денот на пожарникарството. Прославата почна со свечено постројување на скопските пожарникари,...
kuce zemjotres

Докажано: Kучињата можат да „зборуваат” со луѓето

Кучињата имаат изненадувачка способност со своето однесување и лаење да им кажат на луѓето што сакаат, покажа едно истражување. Жените биле подобри од мажите во препознавањето на знаците кога кучето...
povredeni soobrakajkaa

Еден тешко повреден во сообраќајка во Скопје

Пешак се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 11 сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во три незгоди со полесни телесни повреди се здобиле...
migranti

УНИЦЕФ повикува на поголема заштита за децата мигранти

Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ) повика на подобра заштита за децата мигранти кои без придружба ги преминуваат границите. Тие претставуваат посебно ранлива категорија изложена на експлоатација...
vozaciii

Скопската полиција вчера казнила четириесетина несовесни возачи

На подрачјето на СВР Скопје вчера се случиле 10 сообраќајни незгоди, во кои две лица сe потешкo и едно е полеснo повредено. Во седум од 10-те сообраќајки причинета е само материјална штета. Полицијата вчера...
facebookk

Над 1,4 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички...
burka

Забрана за носење на бурки во Австрија

Австрискиот Парламент доцна синоќа усвои закон со кој се забранува носење во јавноста на облека која целосно го покрива лицето, како што се бурките. Одредбата е дел од поширокиот интеграциски закон,...