Социјала

nasilstvo

Лани во Македонија најмногу пријави имало за психичко насилство

По околу 1.000 лица годишно во изминатите три години се јавиле на СОС Линијата 15-315 да пријават семејно насилство. Во текот на минатата година 51 процент од нив пријавиле психичко насилство, 22 физичко, 23...
maturanti

СВР Охрид со превентивна кампања за безбедни матурски прослави

Секторот за внатрешни работи Охрид во пресрет на матурските прослави, стартуваше со превентивно-едукативна кампања  за безбедни матурски вечери. Претставници од Оделението за превенција од денеска...
povredeni soobrakajka

Двајца тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Двајца сопатници се потешко повредени, а со телесни повреди се здобиле возач и сопатник во две од вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во една...
povredeni soobrakajkaa

Повредени 29 лица во 34 сообраќајки викендов во Скопје

Изминатите три дена на подрачјето на Скопје во вкупно 34 сообраќајни незгоди две лица се тешко повредени, а 27 се полесно повредени. Во девет сообраќајки е предизвикана само материјална штета. Како што...
isceznati

Четири лица во Македонија викендот се пријавени за исчезнати

Четири лица, меѓу кои две малолетнички, се пријавени за исчезнати, соопшти МВР. Едното девојче, 16 годишно, од Велес, завчера излегло од дома и не се вратило, а случајот го пријавил нејзиниот татко З.Ќ....
zemjotres

Земјотрес од 4,2 степени според Рихтер ги разбуди граѓаните на Скопје

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот...
reka crna

Двојно намалени нивоата на реките во Македонија

Нивото на реката Вардар кај Скопје и Јегуновце и на Црна кај Новаци е двојно пониско од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Како што соопшти УХМР, Вардар кај Велес и Демир Капија, како и...
gradinka lisice

Нова детска градинка ќе се гради во Ново Лисиче

Општина Аеродром објави тендер за изградба на нова детска градинка во рамки на градинката „Буба Мара“ во населбата Ново Лисиче со капацитет за згрижување на повеќе од 250 деца. Новиот објект ќе има...
tramp-imigr

Издал стихозбирка со изјавите на Доналд Трамп!

„Ги знаеме зборовите. Ги имам најдобрите зборови”, рече во една прилика Доналд Трамп. Сега неговите зборови се собрани, речиси необработени, во „стихозбирка” издадена вчера во Норвешка, пренесе...
povredeni soobrakajkaa

Вчера 16 лица повредени во сообраќајки во Скопје, еден е во тешка состојба

Сопатник е тешко повреден, а двајца возачи на патнички автомобили се здобиле со полесни повреди во сообраќајка вчера во Скопје. На подрачјето на СВР Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани уште...