Социјала

kamenica centar

Македонска Каменица доби Дневен центар за деца со посебни потреби

Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за...
povreden motor

Вчера во Скопје 16 сообраќајки со 11 полесно повредени

Единаесет лица се полесно повредени во десет од вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест е причинета материјална штета. Во текот на...
salataa posna

Избегал од сопствената свадба поради сиромашната трпеза

Индиец ја откажа својата свадба затоа што нејзиното сиромашно семејство организирало да има само вегетаријански закуски на трпезата, пишува порталот „Аутлук“. Свадбената церемонија требало да се...
soobrakajka povredeni

Петмина повредени во сообраќајки во Скопје

Во текот на изминатите 24 часа во Скопје се случиле десет сообраќајни незгоди. Во пет сообраќајки полесно биле повредени пет лица, а во пет сообраќајки е причинета материјална штета. Како што соопшти...
povredennn

Седуммина повредени во седум сообраќајки во Скопје

Изминатите 24 часа на подрачјето на Скопје се случиле седум сообраќајни незгоди, во кои седум лица се полесно повредени, а во една е предизвикана само материјална штета. Како што информира МВР, во текот...
gorestini

Еден починат и над 400 лица хоспитализирани поради високите температури во Јапонија

Најмалку еден човек починал како последица од топлотен удар, додека 422 лица поради истата причина се под лекарски надзор од минатата недела во Јапонија, соопшти денеска главната противпожарна управа,...
guma covek

Еластично момче кое ја врти главата за 180 степени!

18 – годишниот Јаш Шах од Индија е толку флексибилен, што може да ја сврти својата глава за 180 степени. Исто така, ова момче може да ги свитка своите екстремитети како во нив воопшто да нема коски. Поради...
crven krst veles

Во Велес почна одбележувањето на Светскиот ден на Црвениот крст

о рамките на одбележувањето на 8 мај – Светскиот ден на Црвениот крст, како и Неделата на Црвениот крст од 8-15 мај,  Општинската организација на Црвен крст Велес денескa организираше едукативни предавања...
udovo soobrakaj

Петмина повредени во четири сообраќајни несреќи во полошко

Пет повредени лица и материјална штета од 120 илјади денари се последиците од четири сообраќајни несреќи што во деновите од овој викенд се случиле на патиштата во полошко, информираше портпаролот на...
banka maraton

Вработени на Охридска банка трчаа на Скопскиот маратон за помош на слепи лица

Триесет и осум вработени на Охридска банка – Сосиете Женерал и годинава учествуваа на Скопскиот маратон од хуманитарни причини – за секој истрчан километар на маратонците се донираа по 550 денари...