Социјала

bliznackii

Близначки се породиле во ист ден

30-годишните Даниел Грант и Ким Ејбрахам, кои се родени во интервал од една минута добија синчиња кои се родиле во период од три часа. За случајот да биде уште поневеројатен, како што велат самите, е дека...
pedofilll

Уапсени или казнети околу 900 педофили корисници на сајт за детска порнографија

Приближно 900 осомничени педофили се уапсени или кривично гонети во истрагата против еден од најголемите сајтови за детска порнографија, јавија денеска американски и европски истражни служби, пренесе...
debel policaec

Избркале полицајци од работа бидејќи биле дебели

Десетици полицајци во Таџикистан беа отстранети од работа откако не успеале да ослабат во рамки на фитнес програма за полицијата, јави ДПА. Други полицајци успеале да ослабат речиси 20 килограми по...
povredennn

Тешко повреден возач во сообраќајка во Скопје

Еден возач се здобил со тешки телесни повреди во една сообраќајна незгода од вкупно деветте сообраќајки кои се случиле на подрачјето на Град Скопје во текот на изминатите 24 часа. Во пет сообраќајни...
fejsbukkk

Фејсбук ангажира уште 3.000 лица за контрола на проблематични постови

Компанијата Фејсбук соопшти дека ќе ангажира уште 3.000 лица, кои ќе ги контролираат видео материјалите и постовите, што корисниците ги постираат на мрежата, а имаат криминална или проблематична содржина....
noze bosi

Кој број на чевли носите, толку долго ќе живеете!

Невообичаено истражување на шветските научници покажува дека бројот на чевлите кој го носите зборува колку долго ќе живеете. Со истражување започнале 1987 година, кога учествувале околу 800 мажи и жени,...
majmun debel

Туристи здебелиле мајмун, па сега тој мора да држи диета!

Тајланд е дом на илјадници диви мајмуни, меѓу кои најбројни се макаките и гибоните, што често се сретнуваат и во урбаните населби, каде доаѓаат барајќи храна. Масни е долгоопашест макаки мајмун кој е...
svajcarijaaa

Ако доцните на договорена средба, го сметаат тоа за навреда!

Припадниците на оваа алпска нација со точноста искажуваат почитување кон своите пријатели, познаници и колеги и покажуваат дека им значи нивното време. Ако со некого се договорите за состанок во 14...
bebe-oploduvanje

Ги барале своите биолошки татковци и откриле дека се брат и сестра

Двајца пријатели од Ливерпул, инаку и двајцата зачнати по вештачки пат, не биле ни малку изненадени кога по побараната информација за донорот на сперма, дознале дека имаат ист татко. Џорџина Бонд и...
putin

Во Русија Путин со закон забрани да се даваат имиња на деца кои содржат пцовки

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува употреба на пцовки, броеви, знаци за интерпукција, како и имиња на занимања при давање имиња на децата. Покрај тоа, законот ќе регулира...