Совети

pekolno vreme

Наредните денови топло и над 35 степени

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР. Максималните...
toplo vreme

Внимавајте: Деновиве УВ индексот ќе има вредност 9

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб, претежно северен ветер. Попладне на планините некаде ќе има умерено наоблачување. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а...
toplo

Денеска официјално почна летото

Во Македонија и на северната хемисфера на Земјата изутринава во 06 часот и 24 минути почна летото. Во истовреме, на јужната полутопка настапи зимата. Денешниот 172 ден е најдолг во годината и ќе трае 15 часа...
vreme sonce

Од денеска затоплување на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 24 до 32 степена. УВ-индексот...
zemjotres

Утрово почувствуван земјотрес во Охрид

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
vreme promenlivo

Денеска седете дома – Попладне дожд и ветер

До крајот на денов времето ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд и со ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Максималната температура...
vreme promenlivo

Облачно со ветер и повремен дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а дневната од 23 до 29 степени. УВ-индексот...
vreme sonce

Променливо облачно, со сончеви периоди

– Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во јужната половина од земјава на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец....
vreme promenlivo

Претпадне сончево, попладне дожд

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Утринската температура ќе се движи...
pekolno vreme

И денеска сончево и топло

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе...