Совети

vreme sonce

Сончево со мала облачност и слаб ветер

 Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 8 до 15 степени, а максималната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе...
petrovden

Почнуваат Петровденските пости

Петровденскиот пост е во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден. Овој...
policija

Утре со автомобил не одете кон Градскиот стадион во Скопје, улиците ќе бидат затворени

СВР Скопје утре од 15 часот ќе воведе посебен режим на сообраќај на возила и движење на пешаците во деловите од градот кои се во непосредна близина на Градскиот парк поради фудбалскиот натпревар помеѓу...
vreme5

Денеска сонце, утре дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Кон крајот на денот ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен...
voda1

Од утрово без вода делови од Сопиште

                     Поради уличен дефект во Сопиште кај кружниот тек, од утрово од 7:30 часот без вода се корисниците на дел од Сопиште. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти РЦУК, ќе биде до санирање...
nevreme

Какво ќе биде времето денеска?

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, во јужните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во првата половина од денот. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен...
voda zastojana

Водата има кисел вкус тврдат научници!

Иако постои општо прифатено мислење дека водата е течност без мирис и вкус, научници од Универзитетот „Калтек“ предводени од професорот Јуки Ока, тврдат дека водата всушност има вкус и дека тој е киселкаст. Тимот...
cadorr

Денеска не излегувајте без чадор

Во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу  пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има...
strujaa

Каде утре ќе нема струја?

– Корисниците од селото Горни Крушопек утре од 9:30 до 13 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 6:20 до 7:30 часот без струја ќе бидат и корисниците од селата Мршевци, Грушино, Бујковци,...
vreme

Претпладне сончево, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено во западните и северните делови. Утринската температура ќе се...