Совети

debela-manekenka

Мажите се посреќни со подебелки жени

Најновото истражување покажало дека мажите кои се женат со жени кои имаат повеќе килограми се многу посреќни, всушност 10 пати посреќни од мажи кои за сопруги бираат послаби жени. Истражувањето кое...
vreme promenlivo

Претпладне топло, попладне повторно дождови

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и североисточните предели. Ќе дува слаб до умерен...
vreme sonce

Сончево со умерена облачност, попладне големо невреме

Во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од јужен правец. Минималната температура...
dozd

Денеска повторно облачно со пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер...
seks

Внимавајте, сексот го зголемува ризикот од инфаркт

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа...
vremee

Претпладне топло, попладне грмотевици и дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 17 степени, а дневната од 26 до...
komarci prskanje

В недела прво прскање против комарци годинава во Скопје

Во недела, на 4 јуни, на подрачјето на Град Скопје ќе почне првото терестично прскање против комарци. Дезинсекцијата ќе се спроведува до четврток, 8 јуни 2017, во период од 23:00 до 04:00 часот наредниот ден. Доколку...
toplo vreme

Денеска топло со температура до 34 степени

 Времето денеска ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 27 до 34 степени. Во...
vreme

Утре потопло ,а попладнето дожд

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите. Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па...
dozd

УХМР: Од петок пороен дожд и грмежи

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР,...