Совети

struja

Проверете каде денес ќе нема струја

Без електрична енергија денес од 08:00 до 15:00 часот ќе бидат корисниците од дел од улица „ВМРО“, поточно потрошувачите во околината на зградата на Агротехна, во општина Центар. Како што соопшти Регионалниот...
prolet

Утре топло со температура до 29 степени

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен западен ветер. Попладне во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд со ретки грмежи. Утринската...
struja-1

Проверете каде утре ќе нема струја

Без електрична енергија утре од 08:00 до 15:00 часот ќе бидат корисниците од дел од улица „ВМРО“, поточно потрошувачите во околината на зградата на Агротехна, во општина Центар. Како што соопшти Регионалниот...
vreme

Утре сончево и потопло

Времето утре ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност со појава на краткотраен умерен дожд на југот и со слаб ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 19 до 27 степени. Во...
strujaa

Неколку скопски општини утре без струја

ЕВН Македонија најавува дека во понеделник, на 29 мај, без струја ќе бидат дел од општините Центар, Сарај и Шуто Оризари. Причини за прекинот се технички зафати. Струја од 9:00 до 14:00 часот нема да имаат...
slikaa

Тоа што прво ќе го забележите на сликата ја открива вашата иднина!

Една слика и четири одговори, ќе ви помогнат да го пронајдете решението за некој ваш постоечки проблем. Потребно е да одговорите што прво здогледавте на оваа слика? Тестот е точен 97%! 1.Момче со инструмент 2.Змија 3.Сообраќаен...
vreme

Слаб дожд и денеска попладне, од понеделник стабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Околу пладне и попладне ќе има повремени врнежи од дожд особено во крајните западни...
dozd

Најмногу дожд во Струмица, 71 литар на метар квадратен

Во Струмица изминатите 24 часа наврнале 71 литар на метар квадратен воден талог, соопшти УХМР. Врнежите достигнале осум литри во Крива Паланка, 14 во Штип, 16 во Битола, 17 во Дебар, 18 во Скопје, Берово и Охрид,...
voda zastojana

Дел од Центар утре без вода

Дел од корисниците од булеварот „Партизански Одреди“ во близина на Неуромедика и корисниците од улицата „Дане Крапчев“ во општина Центар утре од 8 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информира...
pivo1

Зошто секогаш пиеме повеќе од едно пиво?

Дури и без опивачкиот ефект на алкохолот, вкусот на пивото го засилува лачењето допамин во мозокот, се вели во новото истражување на Универзитетот во Индијана, на коешто се повикува „Дејли Меил“. Допаминот,...