Совети

dozd

Најмногу дожд во Ѓуриште и Прилеп, најстудено во Лазарополе

Во Лазарополе утрово беше најстудено, шест степени, а најмногу дожд изминатите 24 часа наврнале во Ѓуриште и Прилеп, 16 литри на метар квадратен. Како што информира УХМР, измерени се осум степени во Крушево,...
struja-1

Проверете каде ќе нема струја во Скопје

Без електрична енергија утре од 12 до 14 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Иван Тургењев“ во општина Кисела Вода. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје,...
dozd

Најмногу дожд падна во Штип, најмалку во Охрид

Најстудено утрово беше во Лазарополе, шест степени, а најмногу дожд последниве 24 часа наврна во Штип, вкупно 87 литри на метар квадратен. Како што информира УХМР, до осум часот се измерени осум степени...
nevreme skopje 1

И утре невреме со пороен дожд

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме со појава на град и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до...
reka crna

Водостоите на реките пониски од просекот за мај

Нивоата на реките во Македонија се пониски од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Според УХМР, двојно понизок е водостојот на Треска кај Македонски Брод, на Црна кај Новаци и на Крива Река...
vreme

Утре облачно време со дожд

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град. Утринската температура ќе...
dozd

Не излегувајте без чадор, во следните денови врнежи од дожд

– Под влијание на влажни воздушни бранови, во Македонија ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи. За денеска се очекуваат повремени...
oblacii

Денеска обачно и посвежо време

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и со појава на град. Ќе дува умерен до засилен северозападен...
vodaa

Проверете каде утре ќе нема вода

Објектот на Народна банка утре од 8 часот ќе остане без вода, а намален притисок ќе имаат корисниците од населбата Пролет во општина Центар. Како што соопшти РЦУК-Скопје, прекинот е поради уличен дефект...
vreme

Денеска уживајте во природа, од утре повторно дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а преку ден со умерен ветер од западен правец. Попладне ќе има услови за локална појава на нестабилност особено на северот од...