Совети

oblacii

И денеска облачно со повремен дожд

Времето во Македонија ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во претпладневните и пладневните часови. Повеќе врнежи се очекуваат во северните делови од земјава, а во останатите...
horoskop znaci

Кои карактеристики ги мразат хороскопските знаци?

Овен Посесивност – луѓето родени во овој знак сакаат да се независни па посесивен партнер никако не им одговара. Бик Непочитување – биковите се многу горди и сакаат нивниот партнер да ги почитува,...
strujaa

Проверете каде утре ќе нема струја

Без струја утре од 9 до 15 часот ќе останат корисниците на улиците Брсјачка Буна и дел од улиците Нов живот, Пелагонија и Злетовска. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град...
gurgovden

Денеска е Ѓурѓовден – празник на природата и животот

Свети Георгиј беше родум од Кападокија. Со Христос се запозна во својот дом. Кога татко му пострада за Христа и прими маченички венец, тој и мајка му се преселија во Палестина. Момчето порасна и стапи...
skopski maraton

Поради маратонот во недела изменет автобуски режим во Скопје

Во недела во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените...
vremee

Претпладне сончево, попладне дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо на повеќе места нестабилно, пороен дожд и грмежи, особено во североисточните делови. Ќе дува умерен ветер...
vreme

Утре претпладне сонце, попладне пороен дожд

Времето во Македонија утре претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо на повеќе места нестабилно, пороен дожд и грмежи, особено во североисточните делови. Ќе дува умерен ветер...
vreme promenlivo

Во наредните денови нестабилно време и пороен дожд

Променливо и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови најавуваат метеролозите. Денеска и утре според УХМР нестабилно ќе биде претежно во планинските подрачја, додека...
horoskop znaci

На кого да не му верувате а кого да не навредувате

Пред да избрзате со некоја одлука, колку и во некој момент сте подготвени да кажете нешто за кое ќе зажалите, помислете дека и покрај тоа што се случило, можеби е подобро да се воздржите и да помислите...
vreme

Сончево и топло до четврток, викендот дожд

Сончево и топло ќе биде денеска и во наредните два дена, а во попладневните часови, претежно во планинските подрачја, ќе има појава на локален пороен дожд со ретки грмежи, соопшти УХМР. Максималната...