Здравје

horoskop znaci

Хороскопски знаци кои ќе имаат многу пари во март 2017!

Месец Март ќе биде поволен период за Овенот и Шкорпијата и конечно вложениот труд на овие два хороскопски знаци ќе им се исплати… Овен Март е поволен период бидејќи вие тоа го заслужувате. Една, а можеби...
kancelarijaa

Долгото седење е поштетно и од пушењето

Освен исхраната, квалитетот на сон и лошите навики, на вашата биолошка возраст влијае и тоа колку се движите. Новите истражувања откриваат дека претераното седење е една од најопасните навики на современиот...
voda zastojana

Застојаната вода е штетна по здравјето

Водата која преку ноќ е оставена во чаша или отворено шише, не треба да се пие, велат научниците. Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менува нејзиниот хемиски состав и Пе-Ха вредност, во таквата...
dieta dash

Најдобрата диета во светот одбрана од лекари и психолози

Според мислењето на 22 доктори и психолози кои се членови на жирито во изборот на најдобра диета на годината, за диета – победник за 2015 година е прогласена, веќе шестта година последователно, диетата...
oriz crkva

Љубовни суеверија – Паричка во бунар, ориз во црква!?

Дали чекате три дена пред да и се јавите и да ја повикате на состанок личноста со која сте се запознале? Постојат суеверија за љубовта. Многумина не веруваат во нив, но сепак ги прават смеејќи се самите...
krvna grupa 0

Луѓето со крвна група О се најдобри љубовници во светот!

Тие едноставно уживаат во сексот и можат да водат љубов со часови. Многу им е важно и нивниот партнер да ужива, па ќе направат се` за да биде така. Тие не сакаат монотонија во кревет. Станува збор за луѓето...
lekaa

Подобрете си го здравјето со јадење леќа – Помага и во слабеењето

Од леќата се прават здрави оброци, како салати, каши, супи. Овие мали мешунки се вистински извор на здравје. За што друго е добо да јадете леќа: Го регулира шеќерот во крвта Леќата е одлична за регулирање...
operacija

Зошто хирурзите во операциона сала носат зелена или сина облека?!

Првично, медицинските лица носеле бела облека, сè до 1914 година кога еден влијателен доктор се откажал од традиционалната униформа во корист на зелената, односно сината униформа. Проблемот бил во тоа...
d vitamin

Редовно земање на витамин Д спречува респираторни инфекции

Научниците од Универзитет во Лондон тврдат дека консумирање на таканаречниот „сончев витамин“ помага во развојот на коските и мускулите, но ги штити и респирраторните органи од запаление. Биле анализирани...
zagadenosttt

Загаденоста ќе се мери во нова современа лабораторија

Лабораторија за животна средина ќе промовира денеска компанијата Технолаб. Од компанијата информираат дека станува збор за лабораторија акредитирана од страна на Институтот за акредитација согласно...