Здравје

socijalni mrezi

Експерти тврдат: Социјалните мрежи придонесуваат за пораст на заболени од рак на кожата

Социјалните мрежи, како што се Инстаграм и Фејсбук, придонесуваат за дополнително зголемување на бројот на лица заболени од рак на кожата, тврди британскиот експерт Кристофер Роналд Пејн. Според него,...
tesko bebe

Бебе тежи 32 килограми, а има само 18 месеци!

Бебето Јагиз од турскиот град Самсун, иако има 18 месеци, поради недостаток на хормонот лептин достигнал тежина од 32 килограми. Лептин е протеински хормон кој е многу важен регулатор за одржување на...
surfer i ajkula

Неверојатно: Ајкула спасила живот на Американец

На Јуџин Фини, додека бил на излет со семејството во Калифорнија, му се случил напад од ајкула, но тоа, колку и да звучи апсурдно, за него била прилично среќна околност. Немилиот настан се случил додека...
soncanje

Кремите за сончање виновни за недостиг од витаминот Д

Кремите за сончање се клучни за заштитата на кожата од рак, меѓутоа ново истражување сугерира дека можат да предизвикаат и недостиг од витамин Д, се наведува во студијата објавена во научното списание...
vezbanje

Научници подготвуваат апчиња за вежбање

Група американски научници се на добар пат до развој на апчиња кои ќе ги заменат вежбите, што би можело да ги смени животите на оние кои неможат да вежбаат поради екстремната дебелиња или физичкиот...
vakcina

Вакцина против акни ќе биде произведена наскоро

Дерматолог од Универзитетската клиника во Сан Диего, кој работел на вакцина против антракс, моментално работи на заштита од акни. Професорот Ерик Хуанг е директор на шестгодишна студија која треба...
omega

Дали омега 3 масните киселини се еликсир за здравјето?!

Нутриционистот Пол Гринберг одлучил на себе да го провери тврдењето дека омега 3 масните киселини се вистински еликсир на здравјето. Гринберг една година секојдневно јадел риба, а сето тоа го снимил...
alergii

Спречете ги алергиите уште пред да почнат

Прочитајте неколку совети кои ќе ви помогнат да ги регулирате алергиските реакции во текот на пролетното расцветување на природата: Прескокнете го проветрувањето Експертите препорачуваат во текот...
avokado cokolada

Американска компанија направи чоколада од авокадо

Ако сте љубител на авокадо и чоколади и секогаш сте замислувале дека овие две намирници во комбинација би биле фантастично слатки, тогаш за вас стигнуваат добри вести. Компанијата Compartes од Лос Анџелес...
dieta

Липосукциска диета – Пробајте

Појадокот се базира на внес на вода во организмот и тоа на празен стомак, вклучувајќи и лимон без шеќер. Оваа диета подразбира лесен појадок чија основа се протеините. Ручекот би требало да биде малку...