Здравје

bubrezi

Како да ги спасите бубрезите?

Бубрезите се меѓу најважните органи во телесниот систем, тие ја филтрираат крвта, произведуваат хормони и апсорбираат минерали. Една од нивните најважни улоги е да се однесуваат како заштитници...
velosiped

Ако одите со велосипед на работа ќе имате помал ризик од срцеви заболувања!

Истражувањето кое вклучувало 250 илјади луѓе утврдило поврзаност на редовното возење со велосипед и речиси половина помалиот ризик од срцеви заболувања или развивање на рак. Петгодишната студија исто...
vrska

За успешна врска барајте партнер кој е стабилен, верен и добар!

Фокусирајте се на добрината, верноста и разбирањето Овие карактеристики кај личноста ќе ви бидат многу поважни кога ќе бидете во врска. Површните работи навистина нема да ви донесат среќа и ќе се чувствувате...
zelba

Денеска посакајте желба и ќе ви се оствари!

Во Светлата недела после Велигден, денешниот ден во народот се нарекува Светол или Зелен четврток. Инаку Белата, Светла или Велигденска недела се смета за непрекинат ден на Велигден. Затоа секој ден...
trcanje

Трчањето го продолжува животот!

Научниците од Универзитетот на Ајова тврдат дека еден час трчање го продолжува животот за седум часа, без разлика на брзината на трчање и предвидените километри. Ова истражување е базирано на студија...
jogurt

Јогуртот штити од рак на дојка!

Истражувањето покажало дека жените кои често конзумираат јогурт имаат за 39 проценти помали шанси да добијат рак на дојка. Неколкумина научници неодамна направиле истражување како одредени млечни...
caj od kantarion

Подобрете си го расположението со чај од кантарион

Kантарионот, го зголемува нивото на серотонин и допамин. Се верува дека намаленото ниво на овие два невротрансмитери предизвикува нерасположение, замор и летаргија. Ова билка исто така може да ги ублажи...
limon

Природна комбинација за превенција од кардиоваскуларни заболувања

Со цел превенција од срцеви болести и мозочен удар меѓу народот се пренесува еден многу корисен рецепт. Од состојки е потребно: -30 исчистени главици лук -5 ситно исецкани нелупени лимони. Истите треба...
cigari

Истражување: Цигарите ве прават депресивни, а не ве смируваат

Пушачите имаат 70 отсто поголеми шанси да страдаат од депресија и анксиозност, покажува нова студија. Истражувачите велат дека оставањето на пушењето може да им помогне на луѓето да се борат против...
susam i med

Комбинацијата мед и сусам лекува многу болести!

Сусамот и медот го зајакнуваат имунитетот, ја намалуваат желбата за слатки, лечат констипација, ги ублажуваат стомачните мачнини и делуваат благотворно во случај на гастритис, колитис и чир. Освен...