Здравје

macki

Истражување: Мачките ги сакаат луѓето повеќе од храната

Американски научници од Државниот универзитет во Орегон дојдоа до сознанија дека повеќето мачки го претпочитаат општењето со луѓето, пред се останато, па дури и пред храната, пишува списанието „Бихејвиорал...
angelica rastenie

Ова растение лекува многу болести!

Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век била една од главните лековити билки...
smrznato meso

Македонија ќе врши засилени контроли на месото од Бразил по аферата дека е небезбедно

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засили инспекциските контроли за безбедност и квалитет на увозните пратки со месо кои потекнуваат од Бразил поради аферата за наводен поткуп на официјални...
sonuvanje

Што значи ако сонувате летање, тонење и храна?

Симболите во соновите можат да влијаат на нашиот живот. Настаните и луѓето што ги сонуваме во нашата психа, можат да помогнат да ги решиме нашите дилеми. Во текот на сонот ниту телото, ниту мозокот не...
ljubov

Иста смисла за хумор е тајната за долга љубовна врска!

Што мислите, која е тајната за цврста врска? Почит и љубов, поддршка и разбирање. Но експертите тврдат дека ниту една од овие карактеристики не се точниот одговор на прашањето. Па, за што тогаш станува...
caj-gumbir

Чај од ѓумбир спас од главоболките и чистење на црниот дроб

Аромата и вкусот на ѓумбирот доаѓаат од повеќе есенцијални масла кои тој ги содржи : џинџерол, шогаол и зингерон. Тие имаат моќни анти-паразитски и анти-бактериски ефекти кои ја олеснуваат болката, го...
pijalok na oz

Пијалокот по рецепт на доктот Оз може да ви ги преполови килограмите

Овој пијалок e по рецепт на доктор Оз содржи сe што ви е потребно за совршено здравје, а Опра Винфри не го започнува утрото без него. Потребни состојки: » 2 јаболка со средна големина » 3 стебла целер »...
gazirani

Годишно над 180.000 луѓе умираат од газирани и засладени пијалоци

Од газирани и засладени пијалоци годишно умираат повеќе од 180.000 луѓе, покажува истражување за влијанието на овие напитоци врз смртноста и здравствените компликации поврзани со дијабетес, кардиоваскуларни...
zitarki

Овие седум намирници го зајакнуваат организмот

Житарки Идеални се за појадок, најдобро е да се варат во млеко, не во вода. Го намалуваат шеќерот во крвта. Голем извор на железо, калциум и витамини А и Ц. Одличен за коските и мозочната сила. Лосос Содржи...
luge-inteligentni

Ново тврдење: Преминот од зимско на летно сметање на времето не влијае на луѓето

Преминот од зимско на летното сметање на времето не влијае многу врз луѓето и нивниот организам, за разлика од, на пример, патување на растојание од пет часовни зони, вели професорот од Софискиот универзитет,...