Здравје

glavobolka

Летното сметање на времето лошо влијае врз здравјето!

Научниците прогнозираат дека со поместување на часовникот од 2 на 3 во недела на 26 март ќе резултира со зголемен број на срцеви и мозочни удари, ќе предизвика зголемен број на автомобилски несреќи и...
voda zastojana

Пиењето топла вода ќе ви го подобри здравјето!

Водата во топол или жежок облик не содржи тешки метали и други штетни соединенија кои можат да се најдат во вода од чешма, а кои се таложат во организмот и предизвикуваат големи проблеми. Еве какво влијание...
decaaaa

Децата кои се почесто боси растат во интелегентни луѓе!

Само затоа што вам ви е студено не мора да значи дека и на вашите бебиња им е студено. Родителите, кои на бебињата и на малите деца секогаш им облекуваат чорапи и чевли на некој начин го ограничуваат развојот...
caj-gumbir

Пијте вода со ѓумбир против седум болести!

Доволно е само една чаша вода со ѓумбир секое утро и ќе го поштедите телото од многу сериозни заболувања. На сите ни е добро познато колку ѓумбирот е добар за здравјето. Поради своите бројни анти-воспалителни,...
mleko pregrada

Млекото не смеете да го чувате во преградите на вратата од фрижидерот!

Eкспертите предупредуваат дека е штетно за нашето здравје доколку редовно го чуваме млекото во преградите на вратата од фрижидерот, што многумина по навика и го прават. Образложението е едноставно....
doktorka

Исфрлете ги отровите од телото по рецепт на позната докторка

Докторката Викторија Семјанова е познат експерт за природно лекување, а во оваа прилика го сподели својот рецепт за радикално чистење на цревата. Според нејзините зборови, тој е толку силен и толку...
cresi

Црешите помагаат во лекувањето на многу болести!

Црешата содржи целулоза, па поради тоа добро го регулира варењето на храната, а поради големата количина на вода и калиум го олеснува исфрлувањето на водата од организмот, ја стимулира работата на бубрезите,...
zdrava ishrana

Oвој начин на исхрана ќе ве направи поенергични и поздрави

Ела Вудварт е 24-годишна блогерка која по дијагностицирањето на ретка болест целосно ги исфрлила преработените намирници како шеќерот, месото, јајцата и млечните производи. Нејзиниот живот целосно...
amisi

Амишите не се разболуваат од рак и се најздравите луѓе во Америка

Неодамнешната студија објавена во магазинот „Caner Causes and Control” (Причини и контрола на ракот), откриено е дека меѓу Амишите скоро и да нема случај на рак и дека тие се најздравите луѓе во Америка. Експертите...
agencija za hrana

АХВ: Увезениот мед е безбеден, ги исполнува сите законски акти за продажба во Македонија

Увезениот мед што се продава на македонскиот пазар е безбеден и ги исполнува сите законски и подзаконски акти да се продава во Република Македонија, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство...