Здравје

glavobolka

Спасете се од главоболка со помалку кафе, свеж воздух и никако цигари и алкохол!

Доколку сте од оној тип на луѓе кои при првиот знак на главоболка посегнуваат по таблетите, Ви предлагаме неколку здрави начини како да ја спречите и излечите оваа непријатна состојба. Помалку стрес Дали...
veligdenskii

Почна велигденскиот пост

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело...
tekilaa

Пијте текила и намалете ги килограмите

Дали сте знаеле дека текилата може да ви помогне при намалување на телесната тежина? Да, тоа е навистина така. Според едно истражување докажано било дека растението агава – кое е една од главните состојки...
narcis

Родените меѓу 1980 и 1994 годинa се најголеми нарциси

Родените меѓу 1980 и 1994 година се најголеми нарциси, покажа едно истражување врз младите. Овие деца уште се нарекуваат и милениумци. Постарите генерации сметаат дека нарцисизмот на милениумците е многу...
dieta

Не ги бројте калориите ако сакате да ослабнете

Секојпат кога сакаме да ослабнеме, почнуваме да ги мериме калориите. Поточно речено, ги ограничуваме, што може да биде исплатливо во кус рок, се додека сето тоа не не проголта… Но, пред да дојдете до...
skripenje

„Шкрипењето“ повеќе ги оштетува забите од џвакањето

Горните и долните заби треба да се допираат само кога се јаде. Но, секој втор човек повремено „шкрипи“ со забите, а секој петти тоа го прави редовно, велат стоматолозите. Некои луѓе шкрипат со забите...
voda zastojana

Зошто е добро да пиете вода на празен желудник?

Што се случува со вашиот организам кога наутро, односно веднаш штом се разбудите, ќе испиете чаша вода на празен желудник? 1. Помага при отстранување на токсините од телото Додека пиеме вода таа има...
kiseli krastavicki

Водата од кисели краставички е многу здрава!

Киселите краставички содржат многу вода и минерали, најмногу калиум, магнезиум и манган, па поради тоа се одлични за хидратација и детоксикација. Исто така, вкусните краставички имаат моќ да го регулираат...
dieta posna

Постот е најдобра диета, чува од рак и дијабетес и ги топи килограмите

Ако постите пет дена месечно значајно ќе го намалите ризикот за добивање срцеви болести, дијабетес и рак, тврди најновото истражување. Истражувачите од УКЛА Институтот за долговечност побараа од луѓето...
zelencuk mienje

Никако не смеете да јадете краставица и домат заедно!

Комбинациите од некои намирници во салати едноставно не можат да одат заедно, а еве и зошто. Секој зеленчук според Ајувреда има различно време за варење и затоа е неопходно да го знаеме времето на варење...