Здравство

soobrakajka 1

Вчера три лица повредени во пет сообраќајки во Скопје

Пет сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатите 24 часа во Скопје. Во три од нив три лица се здобиле со полесни телесни повреди, а во две е констатирана материјална штета. Во текот на вчерашниот...
sofijanova

Софијанова: Нов оддел на неонатологија за лекување тешки болести кај деца

Новиот оддел за неонатологија и педијатриска интензивна нега е во завршна фаза, открива за ТВ Нова Д-р Аспазија Софијанова. -Во овој оддел ќе биде сместена нова модерна опрема, која ќе помогне во лекувањето...
retki slika

Ден на ретките болести – Пациентите во Македонија бараат услови за дијагноза и лекови

По повод одбележувањето на 28 Февруари – Денот на ретки болести денеска здружението „Вилсон“ Македонија во ЕУ инфо центарот ќе ги презентира податоците од истражувањето коешто покажало дека пациентите...
bakterija

Внимавајте – СЗО ја објави листата со најопасни бактерии

Светската здравствена организација (СЗО) објави листа со 12 најопасни бактерии, во обид да поттикне изработка на нови антибиотици. – Се зголемува отпорноста на антибиотици и итно бараме опции за третмани,...
pijan rusin

Вознемирувачко видео: Пијан Русин брутално претепува две медицински сестри

Пијан Русин брутално претепа две медицински сестри во болница во Русија. Видеото се појави по медиумите од безбедносните камери на болницата. Видеото е снимено на одделот за Неврохирургија.
volci

Диви животни нападнале и усмртиле жител на скопското село Кожле

Жител на скопското село Кожле, кој се водел за исчезнат, е пронајден мртов изгризан од диви животни. Телото на Ј.С. (1956) е пронајдено во ливади од страна на неговиот брат, кој случајот вчера во 12:26 часот...
sutka

Почина притвореник од затворот во Шутка

Шеесет и шест годишен струмичанец, притвореник во затворот Скопје, вчера починал по пат до болница. Како што соопшти МВР Р.А.(1951) притвореник во Затвор Скопје, му се слошило. Од страна на доктор од затворот...
kuce opasno

Куче искасапило дете во парк, сопственикот побегнал!

-Врз мојата ќеркичка (9) скокна куче јапонска акита и ја фати за усните. И направи ужасни повреди и и ги искрши забите. Таа е оперирана во детската болница и сега се наоѓа на домашно лекување, раскажува...
transplantacija

Годинава направени четири трансплантации на бубрег од жив донор, од кадавер нема подолго време

Минатиот петок беше направена последната трансплантација, која е успешна, значи сите параментри за бубрежната функција се нормализирани и очекуваме пациентот набрзо ќе биде пуштен дома, изјави директорот...
sikole

Клиниката за нефрологија доби сертификат за акредитација

Сертификат за акредитација доби Универзитетската Клиника за нефрологија, која по неодамна спроведеното надворешно оценување од страна на експертски тим на Агенцијата за квалитет и акредитација на...