Здравство

pecurki

Седум лица од Сопиште се затруле со печурки – Петмина завршиле на Токсикологија

Масовно труење со печурки во Сопиште. Затруени се седум лица. Неколку часа по консумирањето на печурките се пожалиле на здравствени проблеми. Петмина денеска побарале лекарска помош на Клиниката за...
gruevski-akcelerator-1

Пациентите со малигни заболувања зрачна терапија ќе добиваат и во ГОБ “8 септември”

Пациентите со малигни заболувања зрачна терапија ќе добиваат и во ГОБ 8 септември. Денеска беше поставен камен темелник на бункерот во кој ќе биде сместен линеарниот акцелератор. Градежните активности...
udovo soobrakaj

Три лица повредени во сообраќајка во тетовско

Двегодишно девојче се здоби со тешки телесни повреди, а уште две возрасни лица се полесно повредени во сообраќајна несреќа вчера, околу 15 часот, на локалниот пат Фалише-Стримница, информираше денеска...
cakalaroski

Чакалароски: Со изградбата на новиот Клинички центар ќе се реши проблемот со транспорт на пациенти од клиника до клиника

Наместо по коцки и на отворено, пациентите ќе се транспортираат низ топли ходници. Со изградбата на новиот Клинички Центар ќе се реши проблемот со носењето на болните од една до друга клиника, смета...
brza pomos srbija

Мислел дека ја забременил зошто 10 минути гледал во неа – Најчудните повици за Брза Помош

Еве ги најлудите случувања од Брзата помош. Ги раскажуваат лекари, медицински персонал и понекогаш пациентите: – Болничар овде. Тука се некои луѓе, дошле во брза помош затоа што мислат дека се геј. –...
cibisev

Шест пациенти во тешка состојба на Токсикологија – Македонија рекордер по труења со солна киселина

Испила солна киселина со намера да се самоубие. Средовечна жена од внатрешноста десетина дена е на Интензивна нега на Токсикологија. Лекарите се обидуваат да ги намалат компликациите по нејзиното...
doktori

Професори од Клинички задоволни што конечно ќе работат во нов и модерен објект

После децениска работа во објект стар 80 години лекари од Интерните клиники се задоволни од распишувањето на тендерот за изградба на новиот Клинички центар Мајка Тереза во Скопје. Професорите Александар...
nov-klinicki

За прв пат во јавното здравство комплетна изолација и третман на секој пациент во Интензивна нега во новиот Клинички

Новиот Клинички центар Мајка Тереза во Скопје ќе има најсовремена интензивна нега, со комплетна изолација итретман на сите пациенти, изјави денеска за време на презентацијата на проектот вицепремиерот...
nov-klinicki

Видео: Погледнете како ќе изгледа новиот Клинички центар “Мајка Тереза” во Скопје

Вака ќе изгледа новиот Клинички центар “Мајка Тереза” во Скопје. Тендерот за изградба е објавен денеска, а градежните работи планирано е да почнат пролетта во 2017 година. Градежните работи треба...
todorov

Објавен тендерот за изградба на новиот Клинички центар во Скопје

Во официјалниот гласник на Европската унија е објавен тендерот за изградба на новиот Универзитетски Клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Инвестицијата само за изградба чини околу 70 милиони...