Здравство

antibiotik1

Долготрајното земање антициотици го зголемува ризикот од рак!

Ако земате антибиотици 15 дена или подолго, ризикот од добивање рак на цревата може да се зголеми за дури 73 отсто, покажа студијата објавена во угледното гастроентеролошко списание „Gut”. Научниците...
toksiko

Нема прејадени за Велигденските празници на Клиниката за токсикологија

Мирен Велигден на Токсикологија. Денеска до пладне на Клиниката не е регистриран ниту еден случај на прејадени со јајца или останата мрсна храна. -Вакви пациенти кои се прејадени не се регистринани...
zeleznicka

На скопските клиники почина момчето кое го удрило струја додека сакало да се фотографира на вагон

Петнаесетгодишниот скопјанец кој имаше изгореници од втор степен како последица од струен удар откако се качил на вагон цистерна на 7-ми овој месец, почина вчера во Ургентниот центар-Скопје. Како што...
perutina

По повлекувањето од хрватскиот пазар, АХВ тврди дека во Македонија нема пилешко од “Перутнина” со салмонела

Во Република Македонија не се увезени преработки од месо од производителот Перутнина од Птуј, со датум на производство и лот за кој хрватското Министерство за земјоделство вчера вечер наредило повлекување...
vozilo brzaa

Брза помош со вообичаен број интервенции – Празничниот викенд не го испразни Скопје

Продолжениот празничен викенд иако се очекуваше не го испразни главниот град. Полн со луѓе беше и градскиот парк. Нема разлика ниту во бројот на повици и интервенции на Службата за Брза помош. -Овој...
prolet

Пролетните алергии земаат замав – Дневно по 50-тина лица завршуваат на Пулмологија

Пролетните алергии ги наполнија болниците. Само на Клиниката за пулмологија дневно по 50-тина пациенти бараат лекарска помош. И малди и стари се жалат на често кивање, течење на носот и печење на очите....
kolera

Над 25.000 лица во Сомалија се болни од колера

Повеќе од 25.000 лица во Сомалија се погодени од колера, односно акутна водена дијареја, а се очекува бројот на заболени двојно да се зголеми во следните месеци „до почетокот на летото“, соопшти денеска...
poliklinika bit pazar

Здравствен дом Скопје со дежурни служби за продолжениот празничен викенд

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит...
motor

Во Скопје вчера имало 13 сообраќајки – Мотоциклист тешко повреден

Мотоциклист е потешко повреден во една од вкупно 13 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во осум полесно се повредени 10 лица, а во четири е причинета...
todorov ungarija

Едукација на кадар и размена на искуства – Тодоров на средба со министерот за здравство на Унгарија

Министерот за здравство, Никола Тодоров, престојува во еднодневна посета на Република Унгарија, во рамки на која оствари работна средба со министерот за човечки ресурси на Унгарија, Золтан Балог и...