Здравство

kolera

СЗО: Од колера во Јемен за два месеци починале околу 1.150 лица

Смртните случаи од колера во Јемен достигнаа 1.146 лица изминатите два месеци, соопшти Светската здравствена организација. Како што јави ДПА, болеста се проширила во 20 од 22-те јеменски провинции, откако...
soobrakajka 2

Седум лица повредени во сообраќајки вчера во Скопје

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди, а пет со полесни, додека во девет од вкупно 14-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје е причинета само...
soobrakajka 1

Вчера во Скопје имало десет сообраќајки – Едно лице тешко повредено

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди, девет со полесни, а во четири е причинета материјална штета во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР...
soobrakajka 2

Шест лица повредени во единаесет сообраќајки вчера во Скопје

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди, пет со полесни, а во пет е причинета материјална штета во вкупно 11 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во...
kolera

Од епидемијата на колера во Јемен досега починаа 923 лица

Бројот на починати од епидемијата на колера во Јемен достигна 923 лица, јави Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од ДПА. Болеста веќе зафати 20 од 22-те провинции во Јемен, држава што е поделена...
srbija bomardiranje

Српски лекари и адвокати ќе го тужат НАТО за бомбардирањето!

Специјален тим составен од домашни и странски адвокати и лекари во име на жртви, подготвуваат тужба против 19 членки на НАТО кои учествуваа во бомбардирањето на Србија, објави РТС. Лекарите треба да...
obesen

Лани околу 500-тини лица починале од насилна смрт во Македонија

Од насилна смрт лани во Македонија умреле 497 лица, што претставува намалување за 3,1 отсто во однос на 2015 година, соопшти Државниоз завод за статистика. Умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет...
varicelaa

Стивнува епидемијата на варичела во Крива Паланка и Ранковце

Бројот на лица заболени од варичела на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце опаѓа од месец во месец. Според податоците од Подрачната единица на хигиено-епидемиолошка служба при Центар...
srcev udarr

Болестите на циркулаторниот систем најчеста причина за смрт лани во Македонија

Во Република Македонија минатата година бројот на умрени лица е намален за 0,2 отсто и изнесува 20.421 лице, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци поголем број се од машки пол...
droga narkoman

Зголемен број смртни случаи од предозирање од дрога во ЕУ

Бројот на смртни случаи како последица на предозирање од дрога се зголемува во земјите од Европската унија, покажува годишниот извештај на Европскиот центар за набљудување на наркотиците и зависноста. Растот...