Здравство

borkaa

„Има излез“ нова кампања за борба против ракот во Македонија

По повод 10 годишнината од своето формирање, здружението Бoрка заедно со креативната агенција Пи Ворлд започнаa кампања за подигнување на свесноста за ракот, со цел да им укажат на граѓаните за сериозноста...
lkm makedonija

ЛКМ денеска прославува 25 години од постоењето

Лекарската комора на Македонија денеска ќе ја одбележи 25-годишнината од основањето. По тој повод Комората организира средба со претставници на државните институции, универзитетите, медицинските факултети,...
motor

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во Свети Николе

Деветнаесетгодишен мотоциклист е тешко повреден во сообраќајната несреќа со товарно моторно возило што се случила вчера во Свети Николе. Како што се наведува во полицискиот билтен, сообраќајката...
pol promena 1

Маж стана жена – Промена на пол во Аџибадем Систина

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ направена е првата интервенција на промена на пол кај 33 годишен маж. Интервенцијата ја изведе тим од врвни уролози по генитално реконструктивна хирургија...
novalak

Повлечено од продажба млекото за донечиња Novalac 1

Превентивно се повлекува од пазарот млечната формула Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба до 24/09/2019, на производителот UP Medi-Europa SA, со потекло од Франција. Како што соопшти компанијата Медис д.о.о.,...
taravari

Неврологот Арбен Таравари нов министер за здравство

Новиот министер за здравство Арбен Таравари е роден на 7 април 1973 година во Гостивар. Дипломирал на Медицински Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998 година. Постдипломски студии,...
hakirana klinika

Хакерски напад врз Клиника за пластична хирургија – Пациентите уценувани

Властите во Литванија соопштија дека повеќе од 25.000 приватни фотографии и лични податоци се обелоденети денеска откако е извршен хакерски напад врз клиники за естетска хирургија. Полицијата соопшти...
bakterija

Создаден антибиотик против супербактерии

Група американски научници создадоа антибиотик против инфекции предизвикани од најопасните супербактерии во светот, објави научното списание ПНАС. Како што наведува изворот, новата верзија на ванкомицинот...
borkaaa

Борка: Во Македонија кај 20 пациенти се дијагностицира некаков вид рак, а 13 умираат дневно од оваа болест

Во Македонија, кај 20 пациенти се дијагностицира некаков вид рак, а 13 умираат дневно од оваа болест, покажуваат податоците од здужението „Борка“ кои по повод 10 години од своето формирање ја почнуваат...
cigari

Половина од македонските граѓани пушат цигари

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот...