Здравство

soobrakajka trkalo

Повредени три лица во сообраќајки во Тетово и Гостивар

Тројца пешаци се повредени во две сообраќајни несреќи што изминатата ноќ се случиле во Тетово и Гостивар, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Тој посочи дека во првиот случај...
turski vojnik

Цревна инфекција ја нападна турската армија – Еден војник почина над 800 се заболени

Еден турски војник почина, а друг се наоѓа во критична состојба, откако вкупно 828 припадници на армијата на Турција од касарна во западниот округ Маниса заболеле од цревна инфекција, проследена со остра...
pet centar

ПЕТ Центарот од понеделник ќе ги отвори вратите за пациентите – Директорот на МААЕ во посета на Македонија

Финализираа сите активности пред отпочнување на ЈЗУ Универзитетски Институт за позитронско емисиона томографија (ПЕТ Центар) со работа со пациенти. По тој повод денеска во посета на ПЕТ Центарот беа...
operacija

ГАК- На тетовка изваден тумор од абдоменот тежок 16 килограми

Тумот од 16 килограми бил изваден од абдоменот на 37-годишна тетовка, која се јавила на гинеколошки преглед во ординација во Тетово откако забележала дека во последните 7-8 месеци стомакот постојано ѝ...
sveti erazmo

Реконструкцијата на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид ќе заврши во септември

Активностите за реконструкција и модернизација на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид треба да завршат најдоцна за четири месеци со што болницата ќе може...
klinicka bolnica stip

Новата болница во Штип треба да биде изградена до крајот на 2018 година

Објектот на новата болница во Штип, инвестиција вредна 56 милиони евра кон која гравитираат 200 илјади жители, ќе биде целосно завршен до крајот на 2018 година. Увид во градежните работи на објектот денеска...
melanom

Во пораст бројот на болни од рак на кожата – Минатата година меланом бил дијагностициран на 198 лица

Во пораст е бројот на случаи со меланом (карцином кој потекнува од клетките во кожата наречени меланоцити) и потребно е населението да прави навремени прегледи и да ја заштити кожата од прекумерното...
povredeni soobrakajkaa

Две лица повредени во две сообраќајки во Скопје

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди во две сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во првата сообраќајна незгода што се случила на улицата „Васил Ѓоргов“ повреден...
apterka razb

Повторно разбојништво во аптека во Скопје

Непознат сторител синоќа со закана со нож извршил разбојништво во аптека во Радишани.ако што информира Министерството за внатрешни работи, синоќа во 21.05 часот во Единицата за известување и команда...
vakcina dijabetes

Италија воведува задолжителна вакцинација на децата

Италијанската Влада усвои уредба со која се воведува задолжителна вакцинација на децата против инфективни болести. Како што соопшти Владата во Рим, со одлуката сите деца на возраст до шест години мора...