Здравство

kolera

Oд колера во Јемен починале 242 лица за три недели

Во последните три недели во Јемен се регистрирани над 23 илјади случаи на лица заболени од колера, од кои досега починале 242, соопшти денеска специјалниот пртставник на Светската здравствена организација...
dogovor klinicki

Потпишан Договорот за изградба на Kлиничкиот центар – Ќе го градат Гранит, Бетон и италијанска фирма

Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка...
pesak povreden

Вчера во Скопје имало осум сообраќајки – Тешко повреден пешак

Пешак се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири незгоди со полесни телесни повреди...
depresivnost

Светскиот ден на семејните и општи лекари посветен на депресијата!

Пациентите кои се сомневаат дека страдаат од депресија треба да побараат помош кај својот матичен лекар и да почнат да разговараат за овој проблем, затоа што депресијата може да се лекува. Довербата...
bubrezi

Едукација за здрави бубрези во Кратово

Ученици од основното општинско училиште „Кочо Рацин“ во Кратово денеска учествуваа на обука за зачувување за здравјето и здрави бубрези. Едукативната активност насловена „Со здрави навики до здрави...
bebe pilula

Македонците последни во Европа по користење на контрацепција

Бараме свет во кој сите жени, мажи и млади луѓе имаат пристап до информации и услуги кои им се потребни од областа на сексуалното и репродуктивното здравје; свет во кој сексуалноста се признава како...
bebe-utroba

Наместо абортус шест мајки од Штип по советувањето одлучиле да родат

Шест мајки наместо абортус одлучиле на своите неродени деца да им подарат живот. Тимот од Центарот за помош и советување „Лидија“ од Штип успеале во изминатите пет месеци да ги предомислат овие мајки....
gostivar bolnica

Тешко повредено три годишно девојче – Паднало од поткровјето на куќата

Тригодишно девојче од Гостивар здобило тешки повреди на главата и телото, откако паднало од поткровјето на куќата во која живее, директно на бетонските плочки во дворот. Според МВР, случајот вчера...
sipanici morbili

Не стивнува епидемијата на морбили во Романија – Политичарите бараат одговорност

Поранешниот романски претседател и актуелен сенатор Трајан Басеску ги обвини властите за небрежност и го повика обвинителството да изврши истрага за смртните случаи како резултат на морбили, објавија...
ministerstvo za zdravstvo

МЗ: Внимателно изложување на повисоките температури

Министерството за здравство препорача да се внимава со изложување на најавените високи температури кои, како што соопшти, може да имаат последици по здравјето кај некои лица. – Се препорачува граѓаните...