Здравство

bebe

Бебе тешко 7,39 килограми се родило во Нов Зеланд

Бебе тешко 7,39 килограми се роди во Нов Зеланд. Се смета дека ова е најтешкото беше што се родило на тој остров. Мајката, чиј идентитет не се открива, се породила во болницата Велингтон, со царски рез, а...
ebola

Епидемија на ебола во Конго

Во североисточниот дел од Демократска Република Конго регистрирана е ебола, а три лица починаа до вирусот на тоа подрачје од 22 април, објави СЗО. Болеста се појавила во шумски регион во покраината Бас-Уеле,...
medicinski sestri

Најавено формирање Комора на медицинските сестри

Медицинските сестри и акушерки наскоро ќе се обединат во здружение за поефиканско остварување на нивните права. Целта, како што беше истакнто на денешното одбележување на Меѓународниот ден на медицинските...
medicinska sestra

Денеска е меѓународен ден на медицинските сестри

Неделата на сестринството денеска ќе биде одбележана со манифестација во Градската општа болница „8 Септември“ Скопје, со што ќе им се оддаде признание на овие медицински лица за нивната пожртвуваност...
8-septemvri

Повеќе лица го нападнале обезбедувањето на ГОБ „8-ми Септември“

Обезбедувањето во Градската општа болница „8-ми Септември“ вчера во 13:40 часот било физички нападнато од повеќе лица. Како што соопшти МВР, обезбедувањето на болницата било нападнато од повеќе лица...
brza pomos

Секојдневно има по десетина сообраќајки низ Македонија – Повеќето повредени се млади

Дневно на патиштата низ Македонија има по десетина сообраќајни несреќи. Само вчера во Скопје во сообраќајќи повредени се 5 лица… Секој ден ваква статистика регистрираат полицијата и Брзата помош....
nozz

Лекарка од Нефрологија пронајдена мртва во својот дом

  Педесет и тригодишна докторка, синоќа била пронајдена мртва, во близина на клиничкиот центар, а на телото имала бројни повреди од нож, односно имала убодна рана во пределот на вратот, исечени вени,...
poliklinika bit pazar

ЈЗУ „Здравствен Дом на Скопје” спроведува работилници во училиштата за заштита од дрога, алкохол и цигари

Едукативни работилници за превенција и заштита од употреба на дрога, алкохол и цигари, на трета и четврта година во средните училишта во Градот Скопје од денеска до 15 мај ќе спроведе ЈЗУ „Здравствен...
Ebola treatment centre in Mali

За СЗО не е невозможно да спречат нова епидемија на ебола

Експертите од Светската здравствена организација (СЗО) веруваат дека не е невозможно да се спречи нова епидемија на ебола, доколку се преземат повеќе ефикасни мерки за борба против оваа заразна болест. Меѓу...
udovo soobrakaj

Викендот во Скопје повредени 21 лице во 27 сообраќајки

Изминатите три дена на подрачјето на Скопје во вкупно 27 сообраќални незгоди три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 18 се полесно повредени. Во десет сообраќајки е предизвикана само материјална...