Здравство

retki maraton

Здруженија на граѓани за ретки болести: Да не се дозволи пациентите да останат без лекови

Подигнување на јавната свест во однос на ретките болести во Македонија и предизвиците со кои тие се соочуваат и нивните семејства во секојдневниот живот, е целта на активностите на здруженијата на...
vodic baevska

Промовиран Водич за родители за здравје, раст и развој на детето

 Првиот Водич за родители за здравје, раст и развој на детето (од нула до три години) е промовиран денеска од страна на Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија...
bebe jade

Прв Водич за родители за здравје, раст и развој на детето

Првиот Водич за родители за здравје, раст и развој на детето (од нула до три години) ќе го промовираат денеска Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија и канцеларијата...
morbili1

Бројот на заразени со морбили во Италија зголемен дури за 500 проценти

Италијанските власти за здравствена заштита соопштија за 1.920 заболени од морбили, што е за 523 проценти повеќе во однос на истиот период во 2016 година, јави ДПА. Во однос на овие податоци, најголемата италијанска...
zavod kardiologija

Нова метода за третирање на стенози во охридскиот Завод за кардиологија

Во Заводот за кардиологија „Свети Стефан“ во Охрид денеска ќе се воведе нова процедура за третирање на комплексни запушувања на срцевите крвни садови (стенози) кои имаат масивни кациумски депозид...
udovo soobrakaj

Дванаесет сообраќајки вчера во Скопје – Едно лице потешко повредено

Еден сопатник е потешко повреден, а со телесни повреди се здобиле двајца возачи на патнички моторни возила и исто толку сопатници во една од вкупно 12 сообраќајни несреќи што се случиле изминатите 24...
astma

Од астма во Македонија страда 5 проценти од населението

Бројот на заболени од астма во Македонија изнесува 80.000 до 100.000. Новите пациенти се се побројни, а бројни се алергените, аерозагадувањето, азотниот и сулфурниот диоксид… Ова денеска го истакна директорот...
soobrakajka

Еден загинат и 29 лица повредени во сообраќајки продолжениот викенд во Скопје

Во текот на изминатите четири дена на подрачјето на СВР Скопје, полицијата извршила увид на 37 сообраќални незгоди во кои едно лице загина, а 29 се повредени. Од МВР информираат дека во петокот се случиле...
astma detence

Светски ден за борба против астмата

Светскиoт ден за борба против астмата се обележува на 02 мај 2017 година под мотото Подобар воздух за подобро дишење. Целта на обележувањето на овој ден е да се запознае јавноста и да се зголеми свесноста...
policvija-lenta

Тешко повредено дете од гостиварско Чегране – Завршило под тркало од трактор

Четиригодишно дете се здобило со тешки повреди по телото откако паднало и било прегазено од трактор, што го управувал дедото. По укажаната помош во гостиварската, болница, итно е пренесено на скопските...