Здравство

policvija-lenta

Кумановски работник починал по пад од скеле

Шеесетгодишен Кумановец починал како последица на пад од скеле во село Чојлија-скопско, соопшти денеска полицијата. Л.Д. (60) од Куманово паднал од скелето каде што работел во скопското село Чојлија по...
incident sob

Повредени 109 лица во инцидентот во Собранието, меѓу нив пратеници, граѓани, полицајци

Безбедносната состојба во централното градско подрачје во Скопје,  околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е  нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството...
gradeznici

Лани во Македонија 894 повреди на работно место- Светски ден за безбедност и здравје на работа

Изминатата година се регистрирани 894 повреди на работа, што е за 27 отсто помалку во однос на 2015 година која се регистрирани 1.222 повреди на работа, покажуваат податоците кои на својата веб страница ги...
soobrakajka povredeni

Две лица тешко повредени во сообраќајки вчера во Скопје

Во изминатото деноноќие во Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди, од кои пет се со последица материјална штета, а пет со телесни повреди, во кои со полесни повреди се здобиле седум лица. Случени се...
alkaloid

„Алкалоид“ во првото тримесечје со раст на продажби и нето добивка, инвестиции и 30 нови вработувања

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2017 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех, соопштија од...
deca vakcinii

Хуманитарни пакети во Делчево, Пехчево и Виница во рамки на неделата на имунизација

Хуманитарни пакети и информативни флаери за значењето на имунизацијата на ромски семејства кои оваа и минатата година добиле новороденчиња доделува невладината организација КХАМ во соработка со...
ramno stopalo

Загрижувачки податоци од систематските прегледи – 29 отсто од децата имаат рамно стопало!

И во 2016 година систематските прегледи покажаа алармантна состојба за здравјето на младите. Само во Скопје околу 30 проценти од основците имаат лошо држење на телото, загрижувачи 29 проценти имаат рамно...
noz

Скопјанец со нож го бодел братот – Повредениот е надвор од животна опасност

Скопјанец се здобил со три убодни рани од нож и фрактура на рака откако синоќа бил нападнат од неговиот брат во нивниот дом. Повредениот не е во животна опасност. Според Министерството за внатрешни...
malarija

Африка: Нова вакцина за маларија за 360.000 деца

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека новата вакцина против маларија ќе биде употребена во големи количини во Кенија, Гана и Малави, а планирано е меѓу 2018 и 2020 година да бидат...
kristina

Почина Кристина Мартели која има повеќе од 100 пластични операции – Не го преживеа последното вградување на импланти

Девојките кои си го посветиле животот на тоа да добијат изглед на најпознатата русокоса кукла на светот, „Барбиката“, изгубија своја драга истомисленичка. Имено, Кристина Мартели (22), која на Инстаграм...