Здравство

nov-klinicki

Гранит и Бетон со италијанска фирма ќе го градат најголемиот објект во македонското здравство

Успешно е спроведена тендерска постапка за изградба на Клиничкиот центар, во рамки на законски предвидените рокови и во постојана координација со Банката на Советот на Европа, изјави на денешната...
vakcina

Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето и да не читаат дезинформации

Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини...
bolno-dete

Се враќаат ли заборавените болести?

Заборавените заразни болести, од кои порано во епидемии умирале илјадници луѓе, а кои беа речиси искоренети, се закануваат повторно да се вратат, бидејќи во последните години се намали вакцинацијата...
policaec

Пациенти нападнале полицаец во поликлиниката „Ѓорче Петров“

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров...
An aerial photo shows the rescuers heading to Hotel Rigopiano in Farindola, central Italy, hit by an avalanche, in this January 19, 2017 handout picture provided by Italy's Firefighters. Vigili del Fuoco/Handout via REUTERS   ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. EDITORIAL USE ONLY. - RTSW8EZ

Трудница се породила во противпожарно возило

Бремена Романка утрово се породи во возило на локалната противпожарна служба, откако останала блокирана на патот поради снежните врнежи што го зафатија североисточниот дел на Романија. Потпаролката...
imunizacija

Се намалува процентот на имунизација – Најмногу невакцинирани деца има во Скопје

Родителите не треба да го одложуваат вакцинирањето на децата со вакцината против морбили, рубеола и паротит – МРП, бидејќи таа е квалитетна, проверена и безбедна и со години се употребува, изјави...
detskaaa

Променливото време ја наполни Детската клиника со болни деца

Промената на времето ги разболе децата. За време на продолжениот празничен викенд дежурните лекари на Детска клиника само во ноќните часови прегледувале и по 70-тина деца. Речиси сите имале растечен...
hematologija

Еминентни експерти од Европа и Америка на вториот конгрес на хематолози во Скопје

Втор конгрес за хематологија ќе се одржи од денеска до 20 април во Скопје, во организација на Македонското здружение за хематологија. На конгресот ќе учествуваат околу 25 еминентни експерти од Европа...
soobrakajka

Продолжениот викенд повредени 27 лица во 31 сообраќајка во Скопје

Едно лице е потешко повредено, а 27 се здобиле со полесни повреди во 31 регистрирана сообраќајна несреќа во изминатите четири дена во Скопје. Како што соопшти СВР Скопје, од евидентираните девет сообраќајки...
alo doktore lekri

Минатата недела на „Ало докторе“ имало 1375 јавувања за лекарски совет

На телефонската линија „Ало докторе“ минатата недела медицински совет побарале 1.375 граѓани. Од 15 септември 2014 година до вчера имало вкупно 149.692 повици. Линијата е достапна секој ден, 24 часа, со цел...