Tag Archives: абортус

abortus

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада. Северноирките кои поради...
bebe pilula

Македонците последни во Европа по користење на контрацепција

Бараме свет во кој сите жени, мажи и млади луѓе имаат пристап до информации и услуги кои им се потребни од областа на сексуалното и репродуктивното здравје; свет во кој сексуалноста се признава како...
bebe-utroba

Наместо абортус шест мајки од Штип по советувањето одлучиле да родат

Шест мајки наместо абортус одлучиле на своите неродени деца да им подарат живот. Тимот од Центарот за помош и советување „Лидија“ од Штип успеале во изминатите пет месеци да ги предомислат овие мајки....
abortus

Марш против абортусот во Романија

Илјадници лица, меѓу кои и православни свештеници, маршираа денеска во Букурешт и во останатите градови во земјата за да го изразат својот став против абортусот, како и да дадат поддршка за семејниот...
abortus

Македонија со висока стапка на абортус кај малолетнички – Губењето на матката една од сериозните компликации

Годишно во земјата има помеѓу 4000 до 5000 абортуси. Најмногу вакви интервенции прават на Клиниката за гинекологија и акушерство каде за 12 месеци регистрираат по 500 пациентки. Финансиската состојба, отфрленоста...
lidijaa

За пет години 40 бебиња спасени од абортус преку советите од “Лидија, срце што чука”

Божидар е првото име што почнало да го гради дрвото на животот. Пред 4 години, млада жена од внатрешноста отфрлена од семејството и околината, била пред тежок животен предизвик – Дали да го абортира...
abortus mars

„Марш за животот“ – Протести против абортусот во Париз

Еден ден по анти-Трамп протестите во Париз, во неделата попладнето протестираа противниците на абортусот под паролата „Марш за живот”, пренесува МИА . На протестот се појавија околу 10.000 луѓе според...
protesti-abortus

По масовните протести Полска нема целосно да го забрани абортусот

Полскиот министер за наука и високо образование Јарослав Говин изјави дека масовните протести на жените против целосната забрана на абортусите се „отрезнувачка“ лекција за државното раководство...
abortus

Масовен протест на жените во Полска поради плановите за забрана на абортусот

Десетици илјади жени се вклучија денеска во Полска на масовен протест, наречен „Црниот понеделник“, поради владините планови за целосна забрана на абортусот во земјата. Во рамки на акцијата, учесничките...
abortus

Во Загреб протести „за“ и „против“ абортусот

Во организација на Граѓанската иницијатива „Движење за животот“ на Плоштадот на кралот Томислав во Загреб изутрината околу десет часот се собраа неколку илјади противници на абортусот, а на соседниот...