Tag Archives: аџибадем систина

tokuda i sistina

Aџибадем Систина дел од најголемата приватна здравствена групација во Бугарија

Формирана е најголемата приватна здравствена групација во Бугарија. Здравствениот гигант Аџибадем и подружницата во Македонија Аџибадем Систина ја превземаа болницата Токуда и се споија со Сити...
sistina i tokuda 2

“Орка Холдинг” и “Аџибадем Систина” ја купија “Токуда” најголемата приватна болница во Бугарија

Орка Холдинг“, преку Клиничката болница „Аџибадем Систина“, заедно со турскиот здравствен гигант „Аџибадем“ денеска потпиша договор за купување на најголемата приватна здравствена установа во...
sistina bebinja

Лани во „Аџибадем Систина“ родени 1023 бебиња

Изминатата година родени се 1023 новороденчиња што претставува рекорден број на новородени во болницата од нејзиното основање. Од нив 153 се предвремено родени бебиња, под 37-ма гестациска недела. Успехот...
bejli vo sistina

Амбасадорот Бејли ја посети болницата „Аџибадем Систина“

Делегација од Амбасадата на САД предводена од амбасадорот Џес Л.Бејли, денеска ја посети Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Целта на посетата на високите дипломатски претставници, соопштија...
salis tadzer

Во Аџибадем Систина за прв пат изведена интервенција на проширена аорта со мал рез на препоните

37 годишен скопјанец во сообраќајна несреќа тешко го повредил градниот кош. Имал сериозни повреди на главната аорта која го снабдува телото со крв. Завршил во Аџибадем Систина каде лекарите констатирале...
onkologija sistina

За една година двесте пациенти снимени на ПЕТ/КТ во „Аџибадем Систина“

Двесте снимања од изминатата година досега, се направени во ПЕТ центарот во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Најголем дел од снимањата се направени на пациенти со лимфоми. На презентацијата...
turci vo sistina

Делегација од Турција ја посети болницата „Аџибадем Систина“

Десетчлена длегација од Турција предводена од Саре Давутоглу, сопруга на турскиот премиер Ахмет Давутоглу, денеска ја посети Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во Скопје. Како што соопшти „Аџибадем...
katja 1`

Издржа срцето на малата Катја – Бебето е родено 3 месеци порано и тежело 830 грама

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е извршена првата кардиохируршка интервенција во државата, на предвремено родено бебе тешко 830 грама. Од болницата денеска на прес-конференција истакнаа...
sistina

Прв Центар за дојка отворен во “Аџибадем Систина”

Првиот центар за дојка во кој на едно место пациентите со болести на дојка ќе добијат дијагноза и комплетен третман, е отворен во клиничката болница „Аџибадем Систина“. Со помош на врвната технологија...
sistina i borka

„Аџибадем Систина“ и „Борка“ во заедничка борба против ракот

Меморандум за соработка потпишаа денеска Здружението за борба против рак „Борка“ и Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Главниот извршен директор на „Аџибадем Систина“ Јордан Камчев на прес-конференција...