Tag Archives: бесплатен

abortus

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада. Северноирките кои поради...
jsp

Од утре се укинува бесплатниот превоз за сите граѓани во Скопје

– Од утре се укинува бесплатниот превоз за сите граѓани во автобусите на ЈСП Скопје и кај приватните превозници и ослободувањето од работа за вработените во Град Скопје и во јавните градски претпријатија...
jsppp

Град Скопје: Помасовно да се користи бесплатниот јавен превоз

Помасовно да се користи бесплатниот јавен превоз од граѓаните во Скопје, да се остават автомобилите и да се користат бесплатните услуги на јавните превозници во овој период на голема загаденост на...
gruevskii

Груевски: Бесплатен автобуски превоз користат 16.000 студенти

Мерката за бесплатен автобуски превоз за студентите што Владата неодамна ја промовираше максимално се искористува и ја користат околу 16.000 студенти кои за тоа извадиле соодветна документација. Тие...
mamografija 1

Со бесплатниот мамографски скрининг на МЗ досега откриени 6 жени со рак на дојка

Шест педесетгодишни жени случајно дознале дека имаат рак на дојка. Опасната болест им била откриена преку бесплатниот мамографски скрининг што го спроведува Министерството за здравство. Веќе се упатени...
penzioneri

Објавен повик за бесплатен викенд за пензионерите за 2016

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов ги посети пензионерите кои преку проектот на Министерството престојуваат на бесплатен викенд во Охрид, при што соопшти дека денеска е објавен и...
deca struga

Спасов ги посети децата кои се на бесплатен одмор во Струга

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, денес го посети детското одморалиште „25 мај“ во кое во моментов престојува петтата група на деца кои што се дел од проектот “Бесплатен летен одмор...
penzioneri

Пензионерите од четврток можат да аплицираат за бесплатен туристички викенд

Бесплатен туристички викенд во Струга, Охрид, Дојран, Крушево, Охрид и Берово. Сите заинтересирани пензионери можат да аплицираат од 15 јануари до 16 февруари. Во рамки на бесплатниот викенд  добиваат...
odmor

Бесплатен одмор за децата од социјалните групи

 Министерството за труд и социјална политика ги повикува заинтересираните кориисници на социјална помош и деца без родители да се пријават за бесплатен одмор на деца. Услугата опфаќа 6 полни пансиони ...