Tag Archives: болести

srcev udarr

Болестите на циркулаторниот систем најчеста причина за смрт лани во Македонија

Во Република Македонија минатата година бројот на умрени лица е намален за 0,2 отсто и изнесува 20.421 лице, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци поголем број се од машки пол...
cigari

Половина од македонските граѓани пушат цигари

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот...
retki maraton

Здруженија на граѓани за ретки болести: Да не се дозволи пациентите да останат без лекови

Подигнување на јавната свест во однос на ретките болести во Македонија и предизвиците со кои тие се соочуваат и нивните семејства во секојдневниот живот, е целта на активностите на здруженијата на...
bolno-dete

Се враќаат ли заборавените болести?

Заборавените заразни болести, од кои порано во епидемии умирале илјадници луѓе, а кои беа речиси искоренети, се закануваат повторно да се вратат, бидејќи во последните години се намали вакцинацијата...
angelica rastenie

Ова растение лекува многу болести!

Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век била една од главните лековити билки...
caj-gumbir

Пијте вода со ѓумбир против седум болести!

Доволно е само една чаша вода со ѓумбир секое утро и ќе го поштедите телото од многу сериозни заболувања. На сите ни е добро познато колку ѓумбирот е добар за здравјето. Поради своите бројни анти-воспалителни,...
cresi

Црешите помагаат во лекувањето на многу болести!

Црешата содржи целулоза, па поради тоа добро го регулира варењето на храната, а поради големата количина на вода и калиум го олеснува исфрлувањето на водата од организмот, ја стимулира работата на бубрезите,...
zabi

Губењето на забите покажува колку ќе живеете!

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот. Според една студија луѓето што ги имале сите заби до 74 години имаат поголема шанса да живеат 100...
sok-od-cveklo

Цвеклото може да спречи многу болести!

На цвеклото карактеристичната црвена боја и силните антиканцерогени својства му ги дават антоцијаните. Но покрај нив, цвеклото содржи и бетаин кој има исклучителни антивоспалителни својства, го чува...
luk

Природен лек со лук против многу болести

Главна состојка на овој природен лек е лукот. Сепак, при неговата консумација нема ни да го приметите, а лекот ќе направи чудо за вашиот организам. Заради алицинот кој го содржи, лукот има силно антибактериско...