Tag Archives: болест

ahv

АХВ ќе набави нови вакцини против болеста јзлеста кожа

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Поповски потпиша нов Договор со Европската комисија за рефундирање средства за набавка на вакцини против болеста јазлеста кожа. Како што...
astma

Од астма во Македонија страда 5 проценти од населението

Бројот на заболени од астма во Македонија изнесува 80.000 до 100.000. Новите пациенти се се побројни, а бројни се алергените, аерозагадувањето, азотниот и сулфурниот диоксид… Ова денеска го истакна директорот...
klinikii

Во Македонија 25 000 лица имаат епилепсија

По повод 26 март, Светскиот ден за поддршка на лицата со епилепсија, денеска и утре Здружението на граѓани за лица со епилепсија и родители на деца со епилепија „Епилепсија Македонија“ во соработка...
bebencee

Бебе и го спасило животот на мајката!

Кога шестмесечното бебе Теди почнало да одбива да цица, мајката Сара знаела дека нешто не е во ред со нејзиното здравје. Сара вели дека нејзиното бебе на шест месеци изненадно станувало вознемирено...
mamografija 1

Докторка меѓу 28-те жени на кои им е откриен рак на дојка преку бесплатниот скрининг

Мамографијата е алатка која треба да се користи со цел рано откривање на ракот на дојка и со тоа навреме да се интервенира за да се спаси животот на жената, смета шведскиот професор Ласло Табар, кој денеска...
cunde

Сторија: Бојан Чунде од инвалидска количка застанал на нозе – Верувал во себе и успеал!

Лекарите кренале раце од него. Но вербата во животот го кренала на нозе. Пред 9 години по тешката операција, Бојан Чунде добил одговор од неврохирурзите – ние нашето го направивме, сега очекувајте...
eutanazija

Прва евтаназија на дете во Белгија

Во Белгија првпат во историјата е извршена законска евтаназија на дете, објавија денеска белгисите медиуми, не прецизирајќи на колкава возраст било детето и од која болест било заболено. Според истите...
malarija

Маларија меѓу мигрантите во Србија

Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут” денеска соопшти дека на територијата на Србија се потврдени шест случаи на маларија кај мигрантите. Во соопштението на Институтот се наведува...
momce leukemija

Видео: Реакцијата на детенце кое ја победи леукемијата го разнежни светот

Реакцијата на едно седумгодишно момче кое дознава дека ја победил леукемијата, разнежни милиони луѓе на социјалните мрежи. Во март 2013 година, кога Бен Морис наполни четири години, неговите родители...
hae

Во Скопје меѓународен состанок на доктори и пациенти за ХАЕ

Меѓународен состанок на доктори и пациенти за ретката болест Хередитарен ангиоедем (ХАЕ) ќе се одржува денеска и утре во Скопје. На состанокот ќе учествуваат претставници од Албанија, Романија, Словенија,...