Tag Archives: болка

bolka

Какво се дејство има парацетамолот

Покрај тоа што ја ублажува болката, парацетамолот нe спречува и да сочувствуваме со туѓата болка, покажуваат најновите истражувања. Имено, научниците сметаат дека замајувањето на делот од мозокот...
menstruacija

Докажано: Менструалната болка е посилна од болкaта при срцев удар

Eден експерт го потенцираше шокантниот недостаток на истражувања за менструалната болка, велејќи дека болката може да биде силна колку и срцев напад. „Мажите не ја сфаќаат болката и таа до сега не...

Излечете ја болната менструација на најбрз начин

  Менструалните болки или дисменореа како што ја нарекуваат експертите ја имаат  повеќе од 50 проценти од жените. Многу експерти веруваат дека овој проблем се јавува поради лошите наљвики на исхрана...
hemaroid

50 проценти од популацијата има проблеми со хемороиди

Еден од почестите здравствените проблеми на населението се хемороидите. Тоа е непријатна појава, предизвикана од модерниот начин на живот. Хемороидите често ги вознемируваат луѓето и се верува дека...
glavobolka

7 симптоми кои не смеат да бидат игнорирани

Болките често се занемаруваат  но постојат моменти кога нема место за размислување и единствено решение е повик до брза помош.  Кои се симптомите кои не смеат да бидат игнорирани. -Неподнослива  главоболка Болка...
inekcija

Нов лек за запирање на остеоартитис

Нов лек кој може да го запре ширењето на остеоартритис. Со еден мал “убод” може да се решат  големи проблеми. Ако овој метод заживее, остеоартритисот во идниона ќе биде искоренете или ако ништо...
trudnici

Секоја петта трудница во САД пие опојни лекови за болка

Американско истражување објавено во списанието Obstetrics and Gynecology  покажува дека во 2007 речиси 23 проценти од 1.100.000 бремени жени во САД  добиле рецепт за опојни лекови за болка  додека во  2000 овој процент...
svetlina

Отстранување на болка со помош на светлина

Научници откриле дека светлината може да се користи за создавање или запирање на  болка. Возбудливи но и застрашувачки вести. истражувањето објавено во  „Nature Biotechnology” ,  објаснува како научници...
grb

Болка во грбот знак за камења во бубрези, воспаление на панкреас или камен во жолчка

Проблеми со бубрезите , мочниот меур и жолчката лесно се маскираат  со болки во грбот , особено кај жените. органите праќаат сигнали во  телото , кои најчесто се манифестираат во грбот  бидејќи таму...
potpetici

Колку се штетни високите потпетици?

Сакате ли да носите високи потпетици? Вистина е дека ногата во нив поубаво изгледа, но најновите истражувања откриваат дека цената на таа убавина сепак е превисока. По еден час, шест минути и 48 секунди...