Tag Archives: болни

gorestiniiiii sonce

Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре (четврток-29 јуни) до сабота (1 јули) територијата на целата држава ќе биде...
detskaaa

Променливото време ја наполни Детската клиника со болни деца

Промената на времето ги разболе децата. За време на продолжениот празничен викенд дежурните лекари на Детска клиника само во ноќните часови прегледувале и по 70-тина деца. Речиси сите имале растечен...
karcinom

Двојно зголемен бројот на болни од рак во Косово

Во Клиниката за онкологија при унверзитетскиот клинички центар во Приштина, според извштајот за првото тромесечие од годинава, регистрирани се 378 нови случаи на дијагностициран рак, што претставува...
race-stari

Кумановските пензионери ќе им помагаат на болните членови на здружението

Кумановското здружение на пензионери наскоро започнува со нов проект за помош и поддршка на нивните членови кои се сами и кои имаат здравствени потешкотии, информираше денеска претседателот на локалното...
grip

Климатските промени го променија пикот на грипот – Наместо во февруари најмногу болни имаше во декември

Климатските промени го сменија и пикот на грипот. Наместо во февруари, болничките чекални беа полни со пациенти во декември. Иако почна порано, педијатрите оваа сезона на грип ќе ја паметат по тешките...
grip

Драстично намален бројот на болни од грип – Минатата недела регистрирани само 1.300 новозаболени

Во текот на четвртата недела јануари (од 22 до 29 јануари) во Република Македонија пријавени се 1.199 новозаболени од грип, со инциденца од 58 на 100.000 жители, што претставува намалување од 50,4 отсто споредено...
fzom

Над 68 000 хронично болни контактирани од кол центарот на ФЗОМ

Реализацијата на проектот на Владата на Република Македонија, „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика, соопштуваат од ФЗОМ. Фондот преку телефонски јавувања, смс...
grip-sezonski

И вакцинирани лица заболеле од грип – Причина мутираниот вирус

И вакцинирани лица заболеле од грип. Оваа сезона во земјава регистрирани се неколку вакви случаи. Причина според епидемиолозите е мутираниот вирус од типот А Н3 Х2 кој може да предизвика и тешки компликации,...
bolni-grip

Прилепските лекари под инвазија на болни од грип

Студеното време и поларните температури ги зголемија интервенциите на лекарите во Итната медицинска помош во Прилеп и во градската болница, посебно на инфективното одделение. Според доктор Марјан...
detska bolnica kozle

Грипот го достигнува пикот – За една недела околу 9.500 новозаболени

Грипот добива на интензитет. За една недела регистрирани се околу 9.500 случаи. Според податоците од ИЈЗ ова е двојно повеќе од истиот период лани. Најмногу новозаболени има во Скопје, Струмица, Велес...