Tag Archives: бремени

toplo

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за здравство...
sneg1

Утре да бидат ослободени од работа бремените и хронично болните над 60 години само во Полошкиот регион

Согласно најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, утре за целата држава се предвидуваат ниски температури од алертна (жолта) фаза, освен во полошкиот регион (Тетово, Гостивар, Кичево, Македонски...
stud-luge

МЗ: Бремените и хронично болните денеска и утре да не одат на работа

Бремените жени и хронично болните лица над 60 години денеска и утре да бидат ослободени од работа,  а за работните на отворено да се реорганизира работното време, поради екстремно ниските температури...
trudni-ucenicki

Седум босански ученички останале бремени по враќање од екскурзија!

Додека биле на петдневно патување,  седум од 14 ученички од мало место во близина на Сараево, останеле бремени! Неверојатен шок, како за девојките така и за родителите и учениците! На почеток никој не...
ministerstvo za zdravstvo

МЗ: Бремените жени и хронично болните да бидат ослободени од работни обврски

Од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавците да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено...
zika

Над 37.000 лица заразени од зика вирусот во Колумбија, меѓу кои 6.300 бремени жени

Повеќе од 37.000 лица заразени од вирусот зика, меѓу кои се над 6.300 бремени жени, се потврдени во Колумбија, соопшти Националниот здравствен институт. Јужноамериканската земја е на второ место во светот...
zika virusss

Со вирусот зика инфицирани над 5.000 бремени жени во Колумбија

Над 5.000 бремени жени во Колумбија се инфицирани со вирусот зика, што претставува опасност од појава на микроцефалија кај нивните се уште неродени бебиња, соопшти денеска колумбискиот Национален институт...
virus

Бремените Британки предупредени да не патуваат во земјите каде има Зика

Британските здравствени власти ги предупредија бремените Британки да не патуваат во реоните од американскит континент, каде избувна вирусот Зика. Вирусот го пренесуваат комарци и болеста што може...
cistenje

Владата со препораки против аерозагадувањето – Од работа да бидат ослободени бремените жени

Владата на Република Македонија денеска на вонредна седница донесе повеќе заклучоци и препораки во врска со зголеменото ниво на загаденост на воздухот. Владата усвои заклучок со кој се препорачува...
bremena pregled

Од денеска бремените нема да плаќаат ниту денар за прегледи и анализи

Бремените жени кои имаат здравствено осигурување од денеска нема да плаќаат за гинеколошки и микробиолошки прегледи, биохемиски анализи, вклучувајќи го и породувањето, како и за советување при посета...