Tag Archives: вера

vodici praznik

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети...
bozikkk

Христос се роди – Честит Божиќ

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување...
gurgovden

Денеска е Ѓурѓовден – празникот на обновувањето на природата и на животот

Денеска се чествува Свети великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден), празник на обновувањето на природата и на животот воопшто. Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден...
sunet1

Муслиманите прават сунет од вера, христијаните за здравје

Докторите во Македонија велат дека најчесто се обрезуваат децата до десет годишна возраст кои потекнуват од муслимански семејства, но често има и такви кои тоа го прават подоцна од најразлични причини,...
maja

Маја Иванова: Потребна ни е афирмација на верските и моралните вредности

Да се биде верник,  не значи да се биде конзервативен. Тоа се предрасуди кои според мене не се издржани, и кои веројатно наоѓаат поддршка кај луѓе кои не умеат да ги препознаат и да ги ценат вистинските...
Asylum seekers from various countries wait to be registered inside a hall, used by German police as a makeshift reception centre for migrants, in Passau

Четворица уапсени по инцидент во бегалски камп во Берлин

Најмалку четири лица се уапсени во судирите меѓу полицијата и бегалците кои избувнаа денеска попладне во бегалски центар во главниот град на Германија. Инцидентот започнал во ред за дистрибуција за...
imigranti kosovo

Косовците менуваат нација, вера и полова ориентација за да добијат азил

За да дадат што поубедлива „потвра“, со цел да добијат документи за престој во некоја од земјите членки на ЕУ, Косовците кои илегално емигираат користат разни досетки, од менување на верската и национална...
vera

На 90 години од ислам преминал во католици

Деведесетгодишниот Шабан Битиќи од селото Лапушник кај косовска Дреница, преостаниот дел од животот ќе го мине како Зеф Битиќи. Тој, како што објавија косовските медиуми, три дена пред Божиќ, од исламска...