Tag Archives: вода

voda

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”. Високите температури...
cisti racee

Студената вода ги отстранува микробите со ист ефект како и топлата

Американските научници тврдат дека ја побиле теоријата дека миењето на рацете со топла вода убива повеќе микроби отколку да ги миете со ладна вода. Научниците од Универзитетот Рутгерс во Њу Брансвик...
voda1

Од утрово без вода делови од Сопиште

                     Поради уличен дефект во Сопиште кај кружниот тек, од утрово од 7:30 часот без вода се корисниците на дел од Сопиште. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти РЦУК, ќе биде до санирање...
voda zastojana

Водата има кисел вкус тврдат научници!

Иако постои општо прифатено мислење дека водата е течност без мирис и вкус, научници од Универзитетот „Калтек“ предводени од професорот Јуки Ока, тврдат дека водата всушност има вкус и дека тој е киселкаст. Тимот...
voda zastojana

Дел од Центар утре без вода

Дел од корисниците од булеварот „Партизански Одреди“ во близина на Неуромедика и корисниците од улицата „Дане Крапчев“ во општина Центар утре од 8 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информира...
vodaa

Проверете каде утре ќе нема вода

Објектот на Народна банка утре од 8 часот ќе остане без вода, а намален притисок ќе имаат корисниците од населбата Пролет во општина Центар. Како што соопшти РЦУК-Скопје, прекинот е поради уличен дефект...
cevka voda

Неколку места во Центар утре без вода поради дефект

Поради дефект на водоводна цевка утре од 8 часот без вода ќе биде објектот на Народна банка, а корисниците од населбата „Пролет“ ќе имаат намален доток на вода. Регионалниот центар за управување со...
voda

Без вода утре дел од Центар

Без вода утре од 8:30 ќе останат дел корисниците од булеварот „Св Климент Охридски“ и дел улицата „Максим Горки“ во Општина Центар. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град...
vodaa

Утре без вода дел од Аеродром

Без вода утре од 08:30 часот до санирање на дефектот ќе останат корисниците на булевар „Јане Сандански“ од број 36 до број 64, во општина Аеродром. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со...
bubrezi

Како да ги спасите бубрезите?

Бубрезите се меѓу најважните органи во телесниот систем, тие ја филтрираат крвта, произведуваат хормони и апсорбираат минерали. Една од нивните најважни улоги е да се однесуваат како заштитници...