Tag Archives: врнежи

dozd

УХМР: Во среда врнежи и опаѓање на температурите

Намалување на дневната температура поради засилен северен ветер, најавува УХМР за среда кога, како што соопшти, се очекуваат и повеќе врнежи. Уште утре ќе има услови за краткотраен дожд, но попладне...
dozd

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува. Утринската...
dozd

Попладне пороен дожд и грмежи

Променливото и облачно време од пладневните часови ќе биде проследено со се почеста појава на нестабилност со поројни врнежи од дожд (локално над 25л/м2) и со појава на грмежи особено на југ и исток. Ќе...
dozd skopje

Денеска облачно време со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд, а на повисоките места и планините, претежно во јужниот дел од земјава, дожд и снег. Ќе дува умерен северен ветер. Времето денеска...
sneg

Врнежи од снег во Пелагонија, најстудено во Берово

Во југозападните делови на државата утринава врне снег со слаб интензитет, а во Пелагонија со умерен интензитет. По котлините има ниска облачност и магла, додека во Полошката котлина видливоста е до...
snegggg

Прогноза: Од вечерва нови врнежи од снег

Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска...
sneg

До утре и до 40 сантиметри зголемување на снежната покривка

Значително зголемување на снежната покривка, на повеќе места и за 20 до 30 сантиметри, најавува УХМР поради  врнежите кои ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во текот на ноќта. Најмногу вкупни врнежи...
snegggg

До четврток врнежи од снег, од петок пораст на температурите

Времето утре во Македонија ќе биде претежно облачно и релативно студено со повремени врнежи од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во јужните делови од земјава. На крајниот југоисток врнежите ќе бидат...
dozdd

Најмногу дожд во Пожаране и Тетово, врнежи и во текот на денот

Во изминатото деноноќие најмногу дожд наврна во Пожаране. Според мерењата на УХМР во Пожаране се наврнати 24 литри на метар квадратен, во Тетово 18, во Маврово 17, Скопје 16, Крушево 13, Дебар 12, Лазарополе...
dozd

Утре пообилни врнежи од дожд и грмотевици

Врнежи од дожд и на некои места со ретки грмежи се очекуваат утре попладне, соопшти УХМР. Пообилни врнежи ќе има во вечерните и ноќните часови кон среда, особено во северозападните и северните делови,...