Tag Archives: дожд

vreme promenlivo

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

Утре во попладневните и вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално се можни...
toplo vreme

Преку ден топло, попладне невреме

Врмето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9. Жолта фаза ќе биде...
vreme promenlivo

Претпадне сончево, попладне дожд

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Утринската температура ќе се движи...
cadorr

Денеска не излегувајте без чадор

Во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу  пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има...
vreme

Претпладне сончево, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено во западните и северните делови. Утринската температура ќе се...
dozd

Денеска повторно облачно со пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер...
vremee

Претпладне топло, попладне грмотевици и дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 17 степени, а дневната од 26 до...
vreme

Утре потопло ,а попладнето дожд

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите. Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па...
dozd

УХМР: Од петок пороен дожд и грмежи

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР,...
vreme

Слаб дожд и денеска попладне, од понеделник стабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Околу пладне и попладне ќе има повремени врнежи од дожд особено во крајните западни...