Tag Archives: дрога

droga narkoman

Зголемен број смртни случаи од предозирање од дрога во ЕУ

Бројот на смртни случаи како последица на предозирање од дрога се зголемува во земјите од Европската унија, покажува годишниот извештај на Европскиот центар за набљудување на наркотиците и зависноста. Растот...
poliklinika bit pazar

ЈЗУ „Здравствен Дом на Скопје” спроведува работилници во училиштата за заштита од дрога, алкохол и цигари

Едукативни работилници за превенција и заштита од употреба на дрога, алкохол и цигари, на трета и четврта година во средните училишта во Градот Скопје од денеска до 15 мај ќе спроведе ЈЗУ „Здравствен...
droga

Разбиена група што препродавала дрога

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана соработка со Секторот за криминалистички истраги – единица за недозволена трговија со дрога при Министерството...
droga narkoman

Во Албанија има 60.000 корисници на дрога

Официјалната статистика потврдува дека во Албанија има околу 60.000 корисници на дрога, но според експертите. реалната бројка е неколкупати повисока. Како што јави допсиниокот на МИА, според официјалните...
droga-nova

Нова смртоносна дрога на балканските нарко пазари

На нарко пазарот во Љубљана се појави нова опасна синтетичка дрога која може да биде кобна по животот на зависникот во доста мали количини, а станува збор за збор за 4-флуоро-бутинфентанил. Тоа е синтетички...
diler

Дилер на дрога оди во затвор – Ќе го пропушти раѓањето на своето 28-мо дете

Полицијата кај него нашла крек и спид. Ја криел дрогата во пластичните капсули од киндер јајца! 53 годишниот Тони Хендерсон тврдел дека дрогата е за неговата бремена партнерка Џенифер Дан која била зависничка,...
droga narkoman

Од дрога зависни 29 милиони луѓе во светот

Бројот на возрасни луѓе зависни од дрога, за првпат се зголеми во изминатите шест години, и денес речиси 29 милиони луѓе се во таа категорија, наведува Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал. Во...
drogaa

Над 88 милиони луѓе во ЕУ користеле дрога

Расте бројот на корисници на канабис во Европа,  интересот за екстазите се намалува, додека онлајн трговијата се развива. Ова се главните наводи од годишниот извештај на Европскиот центар за мониторинг...
zavbisnosti

Едукативни работилници за злоупотреба на зависности во средните училишта во Скопје

Нов трет циклус на едукативни работилници за млади адолесценти, за заштита од злоупотреба на зависности од дрога, алкохол и цигари, во средните училишта од III и IV година во Скопје во реализација на  ЈЗУ...
kaptagon

Турците заплениле 11 милиони таблети каптагон, дрога што ја користат борците на ИД

Турската полиција во две одделни акции изминативе денови заплени речиси 11 милиони таблети каптагон, стимулативна дрога и извор на средства во Сирија, објавија денеска турските медиуми. Во две одделни...