Tag Archives: европа

azill

Евростат: Лани над 1,2 милиони луѓе побарале азил во Европа

Според податоците на Агенцијата за статистика на Европска унија (Евростат), 1,2 милиони луѓе побарале азил во ЕУ минатата година, од кои најголемиот број се Сиријци, Авганистанци и Ирачани. Според Еуростат...
samoubistvo

Најмногу самоубиства во Европа има во Русија

Во годишниот извештај на Советот на Европа за условите во затворите се наведува дека Русија е европски лидер според бројот на смртни случаи и самоубиства, пишува „Комерсант“. Авторите на извештајот...
luge

Застрашувачка демографска состојба во Европа

Бројот на родени лица во Франција и во Европа застрашувачки се намалува, а најалармантна е ситуацијата во Бугарија, се наведува во извештајот на Националниот статистички институт на Франција објавен...
stud-evropa

Најмалку 60 жртви во Европа од поларниот студ

Како последица на хипотермија предизвикана од поларниот студен бран што зафати поголем дел од Европа, само во последниве неколку дена починаа најмалку 60 лица.   Најмногу жртви, 24, има во Украина,...
polska-nevreme

Најмалку 33 починати од студениот бран во Европа

Во Полска поради студениот бран вчера починаа уште 10 лица поради што бројот на жртви изнесува 33 во Европа. Во Полска во некои области измерени се минус 20 степени, а вчера беше најсмртоносен ден оваа...
cibisev

Шест пациенти во тешка состојба на Токсикологија – Македонија рекордер по труења со солна киселина

Испила солна киселина со намера да се самоубие. Средовечна жена од внатрешноста десетина дена е на Интензивна нега на Токсикологија. Лекарите се обидуваат да ги намалат компликациите по нејзиното...
poplavi evropa

Поплавите во Европа зедоа 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа во поплавите, кои по обилните дождови ги погодија Германија, Франција, Белгија и Романија, а во источниот дел на Франција се предвидува ново невреме. Франција ја погодија најобилни...
siromastii

Сиромаштијата се зголемува и во развиените земји во Европа

Се поголем број на Европејци живеат во„релативна сиромаштија“ објави Меѓународната организација на трудот (ИЛО), предупредувајќи дека недостигот на квалитетни работни места во светот се заканува...
Migrants stay in a queue after arriving at the Austrian-German border in Wegscheid near Passau, Germany, October 27, 2015.  REUTERS/Michaela Rehle

Лани околу 90.000 деца бегалци побарале азил во Европа

Минатата година над 88 илјади деца, кои не биле придружувани од своите родители, побарале азил во земји од ЕУ, покажуваат податоците на Евростат, додавајќи дека 13 отсто од нив биле деца под 14 годишна возраст. Повеќе...
Slovenia Migrants

Во 2015 година во Европа влегле околу милион мигранти

Во Европа во минатата година влегле околу милион мигранти, додека државите членки на ЕУ пријави 1,82 милион илегални премини на границите, соопшти европската Агенција за надворешни граници Фронтекс. Бројот...