Tag Archives: здравје

rabotnici toplo

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува...
All in hand

Докторки од Босна заборавиле газа во стомакот на пациентка

Две докторки од босанскиот град Бијељина се осомничени за несовесно лекување, откако при операција во стомакот на пацинтака заборавиле компресивна газа. All in hand Според полициските извештаи, тие во...
ministerstvo za zdravstvo

МЗ: Внимателно изложување на повисоките температури

Министерството за здравство препорача да се внимава со изложување на најавените високи температури кои, како што соопшти, може да имаат последици по здравјето кај некои лица. – Се препорачува граѓаните...
jovica kisniev

Јовица Андовски на министерски состанок во Кишињев – Унапредување и благосостојба на здравјето во Југоисточна Европа 2030

Заменик министерот за здравство, Јовица Андовски денеска присуствува на четвртиот министерски состанок на министрите за здравство на Југоисточна Европа, кој се одржува во Кишињев, Република Молдавија...
ustaa

Бојата на усните покажува дали итно треба да одите на лекар!

Усните треба природно да имаат розова до темнорозова боја, а сите останати нијанси говорат за одредени тегоби во телото. Бледорозови Ако усните се бледи, речиси во бојата на кожата, тоа е знак број еден...
gluten

Кардиолози предупредуваат: Избегнувањето на глутенот може да остави последици по здравјето

Американското здружение на кардиолози предупредува дека елиминација на глутенот од исхраната може да има сериозни последици по здравјето. Личноста која без никаква оправдана причина избегнува глутен...
glavobolka

Летното сметање на времето лошо влијае врз здравјето!

Научниците прогнозираат дека со поместување на часовникот од 2 на 3 во недела на 26 март ќе резултира со зголемен број на срцеви и мозочни удари, ќе предизвика зголемен број на автомобилски несреќи и...
voda zastojana

Пиењето топла вода ќе ви го подобри здравјето!

Водата во топол или жежок облик не содржи тешки метали и други штетни соединенија кои можат да се најдат во вода од чешма, а кои се таложат во организмот и предизвикуваат големи проблеми. Еве какво влијание...
voda zastojana

Застојаната вода е штетна по здравјето

Водата која преку ноќ е оставена во чаша или отворено шише, не треба да се пие, велат научниците. Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менува нејзиниот хемиски состав и Пе-Ха вредност, во таквата...
lekaa

Подобрете си го здравјето со јадење леќа – Помага и во слабеењето

Од леќата се прават здрави оброци, како салати, каши, супи. Овие мали мешунки се вистински извор на здравје. За што друго е добо да јадете леќа: Го регулира шеќерот во крвта Леќата е одлична за регулирање...