Tag Archives: земјотрес

zemjotres

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...
zemjotres

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот...
zemjotress

Нов земјотрес во охридскиот регион

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти...
zemjotres

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што...
zemjotres

Утрово почувствуван земјотрес во Охрид

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
zemjotres

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Охрид

Силен земјотрес во 12:30 часот ја стресе Албанија. Истиот бил почувствуван и во Охрид. Според податоците од Европскиот- медитерански сеизмолошки центар земјотерсот со јачина од 4.4 степени е регистриран...
zemjotres

Земјотрес од 4,2 степени според Рихтер ги разбуди граѓаните на Скопје

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот...
zemjotres

Земјотрес околу пладне почувствуван во Охрид

Земјотрес со интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала во 11 часот и 42 минути беше почувствуван во Охрид и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...
zemjotress

Нов земјотрес утрово почувствуван во Македонија

Земјотрес е почувствуван изутрина во 7:39 минути во Прилеп и околината, со интензитет меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот на земјотресот бил во Грција на 110...
zemjotres

Попладнето земјотрес почувствуван во Дебар, Тетово, Гостивар и Скопје

Во Дебар, Тетово, Гостивар, Скопје и околината е почувствуван земјотресот што се случи попладнево во 15:53 часот во соседна Албанија со епицентар во граничното епицентрално подрајче Дебар-Пешкопеја,...